Muharrem Değirmen’den “Önce Vatan Dediler” kitabı

 Orhangazi’de tarihi çalışmaları ile tanınan Gazeteci-Yazar Güncel Gazetesi Sorumlu Yazı İşleri Muharrem Değirmen yeni bir çalışmaya imza atarak Orhangazili Şehitlerimizi bir kitapta topladı. Osmanlı döneminden bu güne kadar şehit düşmüş Orhangazililerin yaşam öyküleri, fotoğrafları, mektup ve belgeleri ile anılarının yer aldığı “Önce Vatan Dediler” kitabı için 15 Temmuz 2020 Çarşamba günü saat 14.00’de Orhangazi Öğretmenevinde tanıtım programı düzenlendi. 3. Ahmed’in Sadrazamı Orhangazili Şehit Damat Ali Paşa’dan, Osmanlının savaştığı cephelerdeki şehitlerden Çanakkale’de Şehit Düşen Orhangazililer ile Güneydoğu’da şehit düşen Orhangazililere kadar birçok şehidimiz yer almakta. “Önce Vatan Dediler” Orhangazili Şehitler kitabı ile 4. kitabını çıkaran Muharrem Değirmen; “Belirttiğim gibi uzun bir emeğin uğraşını sizlere Şehitlerimize vefa adına sunmaya çalıştık. Şehitlerimizi, ailelerinin yaşadıklarını ve unutulan anıları gelecek nesillere aktarma adına bu kitapta topladık. Rakamsal olarak ele alacak olursak resmi belgeler ışığında tespit ettiğimiz 614 Orhangazili şehidimize ulaştık. Orhangazi’nin 25 Ağustos 1920 tarihinde Yunan birlikleri tarafından işgalinde 522 Orhangazili birçok işkenceye de maruz kalarak şehit edilmiştir. Ama eminiz ki kayıplarda eklendiğinde şehit sayısı çok daha fazladır.

Dünya Savaşında birçok cephede 71 Orhangazili şehit düşmüşlerdir. Bunların içerisinde Sarıkamış’ta 5 şehidimiz, Çanakkale Muharebelerinde 35 Orhangazili şehit olmuştur. Yine çalışmamız esnasında Kore’de 1 şehidimizin olduğu ile Japonya’da derin sular altında kalan Ertuğrul’da 1 şehidimiz ile 2 hava şehidimizin ve 1’de deprem şehidimizin olduğunu kitapta ilk kez sizlere aktarmış oluyoruz” diyerek kitap ile ilgili bilgi verdi. “Önce Vatan Dediler” Orhangazili Şehitler kitabı tanıtım programı ve sunumu 15 Temmuz 2020 Çarşamba günü saat 14.00’de Orhangazi Öğretmenevinde gerçekleştirildi.

Saat 14.00’da başlayan programa ilçe protokolü tam kadro olarak katılırken kitabının tanıtımını yapan Gazeteci-Yazar Muharrem Değirmen geçtiğimiz aylarda Bursa’da girdiği bir çatışmada şehit olan Orhangazili polis memuru Erman Özcan’ın şehit olduğu gün giymiş olduğu yeleği giydi. Duygusal anlara sahne olan program sonrasında Muharrem Değirmen’e başarılı çalışmalarından ve eserinden dolayı plaketler takdim edildi.

İsmail Saidoğlu

Atatürkçü Düşünce Derneği Orhangazi Şubesi Yönetim Kurulu Başkanı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir