DuyurularHaberlerManşet

Orhangazi Orhan Öcalgiray’ı Unutmadı Unutmayacak

Orhangazi’ye kazandırdığı eserlerle Orhangazi’nin “Orhan Babası” olarak tanınan hayırsever işadamı Yüksek Mühendis Orhan Öcalgiray , vefatının 4. yıldönümünde anıldı.

Atatürkçü Düşünce Derneği Orhangazi Şubesi Yönetim Kurulu Başkanı İsmail Saidoğlu, Orhan Öcalgiray’ın Vefatının 4. yıldönümü nedeniyle mesaj yayınladı.

SAİDOĞLU Mesajında ; Atatürk devrimcisi, ulusal sanayici, eğitim gönüllüsü, yardımsever insan Makine Yüksek Mühendisi Dr. Orhan Öcalgiray’ı 19 Ağustos 2018 günü 96 yaşında kaybettik. Sayın Öcalgiray’ın Orhangazi ve Türk iş dünyasının gelişimine ve Eğitime verdiği desteği, evrensel demokratik değerlere bağlılığı ve toplumsal gelişme için gerçekleştirdiği gönüllü çalışmaları özellikle genç kuşaklar için rol modeli olmuştur. Kendisini şükran ve sevgi ile anıyoruz; çok özlüyoruz” ifadelerine yer verdi.

Orhan Öcalgiray’ın insani vasıflarının yanı sıra liderlik vasıflarıyla da örnek teşkil ettiğini belirten Saidoğlu: Değerli Orhan Amca , Her zaman için işinin ehli insanları seçiyor, onlarla çalışıyor, her şeyi titizlikle takip ediyor, detaylı bir şekilde raporlama bekliyor ve hangi konunun üzerinde çalışıyorsa en ince detayına kadar bilgi topluyordu. Bize nasihatler verirken geçtiği zorlu dönemleri anlatır, yaptığı fedakarlıklardan bahsederdi.”

Yarım yüzyılı aşkın süredir Türk Tekstil Sanayiine emek veren Dr.Yük.Müh.Orhan Öcalgiray’ın eğitim, halka hizmet ve de Atatürkçü Düşünce’nin anlaşılması, yayılması ve yaşatılması konusundaki mücadelesi ve Hizmetleri saymakla bitmez. Bakınız kendisi eğitim konusunda ne demişti:
 
“Eğitime yapılan katkının, Türkiye’nin geleceğine yatırım olduğuna inanan Orhan Öcalgiray olarak, bu katkılarımın ve yapılan diğer katkıların bende yarattiği mutluluğun son nefesime kadar sürmesi en büyük arzum dur”

96 yıllık yaşamına pek çok kişinin yapmak isteyip de yapamadığı, görmek isteyip de göremediği şeyleri sığdıran Öcalgiray, geride kendisini özlemle anan bir aile, onlarca dost, binlerce çalışan ve seven milyonlarca insan bıraktı.

İlk başta Mühendislik eğitimini aldığı İstanbul Teknik Üniversitesine olan borcunu ödemek için okuluna çok sayıda tesis kazandırdı. En önemlisi tam da en uygun zamanda İTÜ’ye Genetik Araştırmaları Merkezini kazandırdı. İTÜ Vakfının en önemli destekçisi oldu.

Atatürk’ün izinden giden Orhan Amca. Fabrikalarının bulunduğu yerler başta olmak üzere yurdun pek çok yerinde okullar yaptırdı. Binlerce öğrencinin yetişmesine olanak sağladı. Atatürkçü Düşünce Derneğinin Orhangazi’deki kurucusu oldu. Uzun yıllar Şube Başkanlığı yaptı. Fabrikasında çalışan tüm işçileri gönüllü olarak ADD üyesi olan, gençlere verdiği karışıksız burslar ile sayısız öğrenci okutan bir Eğitim mimarıydı Orhan Amca…

ADD Orhangazi Şubesine kalıcı bir bina tahsisi yapan ve yüzlerce gencin kurs gördüğü bir kurum haline gelen bir şube bıraktı.. ADD Genel Merkezi tarafından Ankara Batıkent’de yaptırılan Ahmet Taner Kışlalı Kültür Merkezi inşaatı maddi olanaksızlıklar nedeniyle tamamlanamadığında tek seferde inşaatı tamamlayabilecek desteği sessizce yapmıştı..

Orhangazi için Eğitim – Kültür ve Sağlık’ alanlarında hem ilçemizin hem ülkemizin gelişimine ve toplumun kalkınmasına yönelik pek çok hizmette bulundu. Orhangazi’de her alanda sayısız eser kazandıran Orhan Öcalgiray’ı rahmetle anıyoruz. hem eğitim alanında hem de bilim alanında topluma hizmet sunma adına insanlığa pek çok hizmeti sunacak imkan hazırlamıştır. Biz de bir kez daha kendisini yapmış olduğu bu hizmetlerden dolayı teşekkür ediyorum.

Aramızdan zamansız ayrılışının üzerinden dört yıl geçmiş olmasına rağmen acısını hala tüm Orhangazi ve Türkiye paylaşıyor.

Orhan Öcalgiray’ı Vefatının 4. yıldönümü saygı, sevgi ve özlemle anıyoruz.

Atatürkçü Düşünce Derneği
Orhangazi Şubesi adına
Yönetim Kurulu Başkanı
İsmail SAİDOĞLU

İsmail Saidoğlu

Atatürkçü Düşünce Derneği Orhangazi Şubesi Yönetim Kurulu Başkanı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir