ADD’den 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü Mesajı

Basınımız Özgür Olmalı ki Memleketimiz Özgür Olsun

Atatürkçü Düşünce Derneği Orhangazi Şubesi Yönetim Kurulu Başkanı İsmail Saidoğlu; “10 Ocak Çalışan Gazeteciler günü nedeniyle bir basın açıklaması yayınladı Saidoğlu açıklamasında; öncelikle yazılı, sözlü, görsel ve işitsel olarak yayın yapan kurumlarda muhabir, dağıtıcı, baskıcı, haber spikeri, dj, ofset dizgici ve foto muhabiri olarak her şartlara rağmen personel çalıştıran kurum sahiplerimizi de öncellikle takdir ve tebrik ederek başlamak istiyorum. 

“Gazeteciler, gördüklerini, düşündüklerini, bildiklerini samimiyetle yazmalıdır”. M.Kemal Atatürk (1929)

Memleketimizde ulusal ve yerel medya; çalışanları ve meslek örgütleriyle, hızlı bir gelişim göstermiştir. Özellikle sosyal meydanında etkin bir şekilde hayatımıza girmesi ile gazeteciler patronaj baskısından kısmen de olsa kurtulabilmişlerdir. Basın emekçileri; yaşadıkları, maddi manevi sıkıntılara, iktidarların OHAL uygulamaları ile artan tüm baskı ve sindirme girişimlerine karşın, sorumluluk bilinciyle hareket etmeye çalışmaktadırlar. Gazetecilerin demokrasi kültürünün yerleşmesine ve özgürlüklerin gelişmesine sağladıkları katkı yadırganamaz.

Türkiye’de yaşanan yüzyılın rüşvet ve yolsuzluk çarkının ifşa olmasında ve halkımızın nasıl soyulduğunu öğrenmesinde de basının büyük bölümünün karatma girişimlerine rağmen, özgürce haber yapan basın emekçilerinin hakkını teslim etmek gerekir.

Türkiye Hukukun ayaklar altına alındığı bir süreçten geçiyor. Ve siz gazetecilere tarihsel bir görev düşüyor. Bu görevi onurlu bir şekilde yerine getiren bütün basın emekçilerini bir kez daha saygıyla selamlıyorum.

Basının özgürce bilgi alma, objektif bir şekilde topluma bilgi sunma, toplumu bilgilendirme ve geniş toplum kesimlerinin sesi olma işlevini yerine getirmesi, demokrasinin yeşerebilmesi için yaşamsal önem taşımaktadır. Bu süreçte Atatürkçü Düşünce Derneği halkın haber alma ve gerçekleri öğrenme hakkını engelleyecek her türlü anti demokratik uygulamanın her zaman ve zeminde karşında durmaya devam edecektir.

Geçmişten bu yana Sendikal örgütlenmeden yoksun bırakılmış, yıpranma tazminatları ellerinden alınmış, ekonomik krizler bahane edilerek,  ya yandaşlık, ya iş ikilemiyle karşı karşıya bırakılmış ve 212 sayılı yasa yerine, iş yasasına göre çalıştırılarak özlük hakları ellerinden alınmış basın emekçileri, kaybettikleri haklarını tekrar elde etmelidirler. 

Bizler 10 Ocak´ların çalışan gazeteciler günü değil, Çalışan Gazeteciler Bayramı olarak kutlandığı bir Türkiye için çalışmaya devam edeceğiz.

Tüm basın emekçilerinin Gazeteciler Günü´nü gönülden kutluyor, görevlerini yaparken yaşamlarını yitiren, katledilen tüm basın şehitlerimizi saygıyla anıyor, yıllardır yargılaması devam eden cezaevlerindeki tüm basın mensuplarını gönülden selamlıyorum. Saygılarımla. 

İsmail SAİDOĞLU

Atatürkçü Düşünce Derneği 

Orhangazi Şubesi

Yönetim Kurulu Başkanı

 

 

İsmail Saidoğlu

Atatürkçü Düşünce Derneği Orhangazi Şubesi Yönetim Kurulu Başkanı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.