Basın AçıklamalarıHaberlerManşet

Devrim Şehidimiz Bahriye ÜÇOK 28.Yılında Anıldı

“Demokratik bir toplumun öncelikle laik bir toplum olması gereklidir.”

6 Ekim 1990 günü kitap içersine bomba konularak evinin önünde katledilen Atatürkçü Düşünce Derneği’nin kurucularından Bahriye Üçok, ADD Orhangazi Şubesi tarafından yapılan basın açıklamasıyla anıldı.

Atatürkçü Düşünce Derneği Orhangazi Şube Başkanı İsmail Saidoğlu tarafından yapılan yazılı basın açıklamasında şu ifadelere yer verildi; ‘Derneğimizin kurucularından, Atatürkçü Düşünce’nin ve Cumhuriyetimizin yılmaz savunucularından, Çağdaş Türk Kadın Yaşamının öncülerinden, inancı akıl ve bilimle temellendirenlerden Doç. Dr. Bahriye ÜÇOK’u katledilişinin 28. Yılında acı ve üzüntüyle anıyor, anısı önünde saygıyla eğiliyoruz.

Bahriye ÜÇOK, Türkiye’nin ilk kadın ilahiyatçılarından birisi olarak, öncelikle İslam Dinini Kur’an temelinde açıklayıp yorumlayan bir bilim kadınıdır. Özellikle de kadınların dinsel hurafelerle kuşatılıp köleleştirilmesine karşı yaptığı yorumlar, Türkiye’de kadınların özgürlük mücadelesine değerli katkılar sağlamıştır. Onun kitapları ve kitle iletişim araçlarında katıldığı aydınlatıcı programlarda söyledikleri işbirlikçi gerici çevreleri rahatsız etmiştir. Üstelik, CHP ve onun ardılları olan Halkçı Parti ve SHP’de siyasal yaşama katılarak, kadınların çağdaşlık ve özgürlük mücadelesinin öncüleri arasında görülmeye başlanması bu rahatsızlıkları daha da artırmıştır. Özellikle dini ve dinsel inançları akıl ve bilim dışı hurafelerle özünden saptıran, sömürü düzenlerini sürdürme örtüsü olarak kullanan bu işbirlikçi gerici çevreler Bahriye ÜÇOK’u tehdit ederek susturmaya girişmişlerdir. Bundan sonuç alamayacaklarını gördüklerinde de bir kitap içine yerleştirilen bombayı kargo ile göndererek 6 Ekim 1990 günü evinin önünde katletmişlerdir. Katilleri yakalanmış, cezalandırılmış görünse de, onun gibi akıl, bilim, bağımsızlık, özgürlük, çağdaşlık ve laik cumhuriyet savunuculuğuna düşmanlık sürmektedir. Üstelik tek tek kişileri aşan, tüm toplumu kuşatan emperyalizm destekli bir işbirlikçi gerici faşist süreç yaşanmaktadır. Bugün akıl ve bilim izleyiciliği, özgür yurttaşlık, ulusal birlik, laik cumhuriyet, toplumsal eşitlik değerleri daha büyük ve yakın tehlike altındadır. Bahriye ÜÇOK’un mücadelesini unutmayan ve örnek alan Atatürkçüler olarak, ülkemizi ve ulusumuzu yeniden ortaçağ koşullarına sürüklemek isteyen, emperyalist tekelciliğin köleliğine sunan işbirlikçi gerici gidişi durduracağız. Bahriye ÜÇOK’un özlemlerini yaşama geçireceğiz.

Cumhuriyet’in birçok aydın kadınları gibi değerli aydın ve sanatçı Türk kadınları Atatürk’ün ve Cumhuriyet’in aydınlığında yetiştiler, ancak bu üç değerli yazar ve onun gibileri hala azınlıktalar. Yine rahmetli Bahriye Üçok’un söylediği gibi;

“… büyük şehirlerimizde ve kasabalarımızda kadınların bugün,bilim, bürokrasi, teknokrasi, öğretim, eğitim, ticaret ve ekonomi alanlarında yüklenmiş oldukları rollere bakarak kendimizi aldatmayalım.Bugün bile Türkiyemiz kadınlarının büyük bir bölümü Cumhuriyetle gelen devrimlerin kendilerine tanımış olduğu haklardan habersizdirier; hatta islamiyetin vermiş olduğu haklardanda habersizdirler. “

Herşeye rağmen bu aydınlığa ve Atatürk mucizesine sahip olan bizler için, mücadele bitmese de, eldekiler ve elde edilenler azımsanmayacak kadar yüreklendirici görünüyor.

Bilindiği gibi Çetin Emeç’le başlayan Cumhuriyete yönelik saldırılar Prof.Dr.Muammer Aksoy, Doç.Dr.Bahriye Üçok, Uğur Mumcu, Prof.Dr.Ahmet Taner Kışlalı’yla devam ederek sürmüş, Bugün içinde bulunduğumuz noktaya baktığımızda bu cinayetlerin neden işlendiğini de kolayca anlayabiliriz. Aydın, sözünü sakınmayan bir cumhuriyet kadınıydı. Susturmak ve başkalarını korkutmak için haince katlettiler.

Bir gittik, bin geldik. Tükenmedik, güçlendik. Belki konuşan Aydın sayımız azaldı ama halkımız Cumhuriyet davasını sahiplendi. Yani dostlarım başaramadılar. Tüm şehitlerimize minnettarız; Allah rahmet eylesin.

Cumhuriyet Aydını olmaktan başka suçu olmayan Doç.Dr.Bahriye Üçok’u rahmetle, saygıyla anıyoruz.

İsmail Saidoğlu

Atatürkçü Düşünce Derneği

Orhangazi Şubesi

Yönetim Kurulu Başkanı

İsmail Saidoğlu

Atatürkçü Düşünce Derneği Orhangazi Şubesi Yönetim Kurulu Başkanı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir