Basın AçıklamalarıHaberlerManşetUncategorized

Gaflet dalalet ve hatta hıyanet içinde olanlara karşı dimdik ayaktayız.

Gaflet dalalet ve hatta hıyanet içinde olanlara karşı dimdik ayaktayız. 


 Atatürkçü Düşünce Derneği Orhangazi şubesi Yönetim Kurulu Başkanı İsmail Saidoğlu, Kurtuluş Savaşımızın başladığı Tarih kabul edilen 19 Mayıs 1919 ‘un 98. Yıldönümü, Gençlik ve Spor Bayramı ve ADD’nin Kuruluşu’nun 28. Yıldönümü nedeniyle bir basın açıklaması yayınladı. Saidoğlu yaptığı açıklamada şu görüşlere yer verdi.

 

19 Mayıs 1919 sabahı Samsun’da doğan güneş bütün ezilen ulusların ufuklarını aydınlatmaya devam ediyor.19 Mayıs, Osmanlı topraklarında işgal ve paylaşımlara karşı mevcut saltanat ve hilafet makamı ile hükümetin kayıtsız kaldığı, hatta işgalcilerle işbirliği yaptığı bir ortamda, Türk milletinin istiklaline (bağımsızlığına) ve istikbaline (geleceğine) önderlik edecek olan Mustafa Kemal Paşa’nın doğum günüdür.19 Mayıs, Dünyada emperyalizme karşı kesin bir başarıyla sonuçlanan ilk ulusal kurtuluş savaşının başladığı gündür.

 

Ne var’ki geçen 98 yılda; önce Atatürk devriminin ilkeleri yozlaştırılarak içi boşaltılmış sonra 12 Eylül darbesi ile yerine; Türk-İslam sentezi ideoloji, küreselleşmenin getirdiği neo-liberal sistem, etnik-dini ayrıştırma ve terör devreye sokulmuştur. sonuçları ise bugün bütün çıplaklığı ile ortadadır; Küresel sermaye ve onun yerli uzantılarının iktidar yaptığı bir siyasi parti, kendisine verilen görevi yerine getirmekte, kendi “özel” gündemini yürütmektedir.
Türkiye, kötü de işlese ulusal bilinçte var olan demokrasi geleneğinden hızla uzaklaşmakta tek kişinin keyfi, faşizan yönetimi altında bir yandan; Her türlü insanlık dışı rant ve kar odaklı bir çalışma düzeni içinde sendikasızlaştırılmış sömürü düzeni ile halk fakirleştirilerek sadakaya muhtaç edilip sosyal devlet niteliği bilinçli olarak yok edilmekte, diğer yandan; laik çağdaş toplum ve hukuk yapısı iç dış edilerek karanlığa, ortaçağa ve fiili bir bölünmeye doğru, her türlü insan hakları ihlalleriyle ve hızla yol almaktadır.
Getirelen Anayasa değişikliği ile başkanlık sisteminin açık bir şekilde meşrulaştırılan terör örgütü Türkiye’nin bölünmesi sürecinde siyasi iktidarın en büyük ortağı haline gelmiştir.
Mustafa Kemal Atatürk, 98 yıl önce Milli Mücadeleyi örgütleyerek Türk milletini bağımsızlığa ulaştırmış ve Batılılara rağmen tam bağımsız bir modern devleti kurmayı başarmıştır. Onun için 19 Mayıs’ın 1919’un 98. yılında ve Derneğimizin 28. kuruluş yıldönümünde diyoruz ki, 

ülkemizde 19 Mayıs ruhunu taşıyan son kişi yok edilmeden Atatürk Cumhuriyeti de ortadan kaldırılamaz. 19 Mayıs 1989’da kurulan ve 19 Mayıs ruhunu özümsemiş genciyle yaşlısıyla Onbinlerce umutlu, cesur ve kararlı üyesi bulunan Atatürkçü Düşünce Derneği, ülkemizin içerisinde bulunduğu olumsuz koşullara rağmen kurucusunun fikirlerini ve eserlerini akıl ve bilim temelinde sonsuza kadar taşıyacaktır.

19 MAYIS, TÜRKLER’İN DİRİLİŞ GÜNÜDÜR…

Ulusal benliklerine sarılarak, sömürgecilere karşı, “Biz ölmedik ve yaşıyoruz, yaşıyoruz” dedikleri ve bunu dünyaya haykırdıkları gündür. işte yaşadık; sokaklar doldu taştı; ulus bu bilinci kendi ulusal vicdanında, sağ duyu kıvrımlarında besleyecek ve geliştirecek; kendi yazgısına kesin olarak kendi istenciyle hakim olacaktır. ve bugün her türkün; yüreğinden gelen bütün gür sesiyle:

-“NE MUTLU TÜRKÜM DİYENE!”
diyerek haykırmayı, bir ulusal ödev, sorumluluk ve tarihsel bilincinin gereği olarak bilmesi gereken bir gündür… bu düşüncelerle diyoruz ki:

-“Atatürkçü Düşünceye Sahip Çıkanlar Geleceğe Sahip çıkanlardır.”

Derneğimizin 28.yaş gününde Büyük Atatürk’ün ve Muammer Aksoy’ların, Bahriye Üçok’ların,Uğur Mumcu’ların, Ahmet Taner Kışlalı’ların bizlere bıraktıkları onurlu miras önünde söz veriyoruz: “Her gün 19 Mayıs, her yer Samsun, her birimiz Mustafa Kemal’iz!..” 19 Mayıs’ı bütün kalbimizle yaşatıyor ve kutluyoruz. Emanetleri olan Türkiye Cumhuriyeti’ni sonsuza dek yaşatacağız!

 

 İsmail SAİDOĞLU

AtatürkçüDüşünce Derneği

Orhangazi Şubesi

Yönetim Kurulu Başkanı

İsmail Saidoğlu

Atatürkçü Düşünce Derneği Orhangazi Şubesi Yönetim Kurulu Başkanı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir