Basın AçıklamalarıHaberlerManşet

ODTÜ’ye Saldırı, Bilime, Cumhuriyete Düşmanlıktır

ODTÜ’ye Saldırı, Bilime, Cumhuriyete Düşmanlıktır.

Atatürkçü Düşünce Derneği olarak ODTÜ’ye yapılan saldırıyı, bilime ve Cumhuriyete düşmanlık olarak değerlendiriyoruz. Bilime, doğaya, ağaçlara özen göstermeyen davranış ve politikalar er ya da geç ülkeye ve Cumhuriyetimize zarar verir. Bu zarar bazen büyük bir yıkım olarak da sonuçlanabilir. Son aylarda şehirlerde yaşanan sel felaketleri bu gerçeğin uyarıcı öncülleridir.

Uzun yılların emeğiyle oluşturulan, Ankara’ya temiz havanın yanı sıra pek çok yarar sağlayan, kentimizi güzelleştiren ODTÜ ormanına “Ankara trafiğini rahatlatma” gerekçesiyle zarar verilmesini şiddetle kınıyoruz.

Atatürk’ün hepimizin bildiği yüzyıllık ağaçlara gösterdiği özen yalnızca yeşile duyduğu bir sevgiden ibaret değildir. Büyük önderimizin bilimin yol göstericiliğine olan inancının da ifadesidir.

Atatürk, Yalova’daki köşkü yeniden yaptırırken, ikinci kata gelindiğinde kendisine, yüzyıllık bir çınar ağacının yapıma engel olduğundan kesilmesi gerektiği söylenir. Atatürk buna kesinlikle karşı çıkar. Köşk, Atatürk’ün gözetiminde uygun bir biçimde kaydırılır.

Yine Atatürk, bir gün Orman Çiftliği’nde dolaşırken birden arabasını durdurur, “Burada bir iğde ağacı vardı, o nerede?” diye sorar. Kimse iğde ağacının farkında bile değildir. Orada bulunanlar, yenilerini dikiyorlar. Yol boyunca yürümesi ve başka çalışanlara da o ağacı sorması bir sonuç vermez. Çiftliğin ilk çorak günlerinin bu yeşillik anısı yerinden çıkarılmış ve yok olmuştur. Bu olaydan çok etkilenen, acı duyan ve onunla ilgili bir ipucu bulmaya çalışan Atatürk, orada bulunanlara, “eski ağaçların da korunup bakılması” emrini verir.

Atatürk’ün doğaya özellikle de yüzyıllık ağaçlara gösterdiği saygı, özen tüm insanlara öncelikle de yöneticilere örnek olmalıdır.

ATATÜRKÇÜ DÜŞÜNCE DERNEĞİ GENEL MERKEZİ

İsmail Saidoğlu

Atatürkçü Düşünce Derneği Orhangazi Şubesi Yönetim Kurulu Başkanı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir