“Orhangazi emin adımlarla Atatürk’ün izinde”

“Orhangazi emin adımlarla Atatürk’ün izinde”

Cumhuriyetimizin kurucusu Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk’ ün Orhangazi’ye gelişinin 87.yıl dönümü Bugün, Atatürk’ün Orhangazi’ye gelişiyle içimizde yaşatmamız gereken manevi değerin bilinciyle “Herkes Orhangazi’liyim Demeli”

Atatürkçü Düşünce Derneği Orhangazi Şube Başkanı İsmail Saidoğlu yaptığı açıklamada:

Mustafa. Kemal için, Bursa her zaman özel bir yer olmuştur. Bu kapsamda ise ilçemize uğrayan Atatürk, 21 Ağustos 1929 , 4 Mayıs 1934 , 15 Temmuz 1935 ve 1 Şubat 1938’de olmak üzere dört kez Orhangazi’ye gelmişlerdir. Bu bakımdan Orhangazi, Atatürk’ün ayak izlerini taşımanın gururunu ve onurunu yaşamaktadır. Evet bizde, Orhangazi’mizin manevi değerlerine sahip çıkmak ve yaşatmak düşüncesiyle, Orhangazi Atatürkçü Düşünce Derneği olarak Atatürk’ün Orhangazi’ye gelişini kutlamayı, Kuvay-ı Milliye Kahramanı Refik ATAY Efendi’yi ve diğer İstiklal Gazi’si Şehitlerimizi anmayı bir görev addediyoruz. Bu kutlamaları ve anmaları sürdürmeye devam ediyoruz. Siz Orhangazi Halkına bu değerlerimizi unutturmamaya çalışıyoruz.

”Türkiye Cumhuriyeti’nin bağımsızlığını, ulusun birliğini ülkenin bütünlüğünü bozan her türlü açılıma Atatürkçüler olarak karşı çıkacağız”

Atatürk’ün halkla buluşmak, devrimlerin yansımalarını ve ne kadar benimsendiğini görmek için yurt gezilerine çıktığını söyleyen Saidoğlu, ”Ulu Önder Atatürk, ülke ülke gezmemiş ama, il il,ilçe ilçe, hatta köylere kadar bütün Anadolu’yu gezmiş, halkını dinlemiş, dertlerine çözüm yolları aramış, toplantılar yapmıştır. Kurucusu olduğu Cumhuriyet, bugün birtakım tehditlerle karşı karşıya kalmışsa bilmeliyiz ki, ilke ve devrimleriyle aydınlattığı yoldan sapmalar başlamıştır. Yeni ve sağlam ilkeleri ile Türk ulusuna çizdiği çağdaş uygarlık yolunda ilerlemek yerine, çağın gerisine gidişe özlem duyarak bu yoldan ayrılmayı tercih edenler sonsuz karanlıklarda kaybolmaya mahkûmdurlar. Türk Ulusu, ölümsüz önderimizin en büyük eseri Cumhuriyeti, tüm kazanımlarıyla sonsuza kadar koruyacak ve yaşatacaktır.

Büyük mücadelelerle bugünlere gelmiş olan Türk milleti ve Orhangazi halkı olarak, Atamıza borcumuzu ancak daha fazla çalışarak, daha büyük işler başararak ödeyeceğimizi biliyoruz. Bizler, ülkemizi ve şehrimizi, sosyal, kültürel ve ekonomik olarak en üst düzeye çıkarmak için çalışmaya devam edeceğiz. Atatürkçü Düşünce Derneği olarak, Ata”mızın, Cumhuriyetin kurulmasında verdiği cesaretli kararları örnek alarak ürettiğimiz cesur projeler doğrultusunda, şehrimizi, hak ettiği konuma kavuşturmak, sizlerle daha gelişmiş bir Orhangazi’de, hep birlikte yaşamak amacındayız. Yaptığımız çalışmalarla, Atamızın işaret ettiği muasır medeniyetler seviyesine emin adımlarla ilerleme yolunda Orhangazi, ekonomisiyle, güçlü sosyal ve kültürel altyapısıyla ülkemizin en gelişmiş kentlerinden birisi olmalıdır.

Atatürk’ün Orhangazi’ye gelişinin 86.yıldönümünü milletçe büyük bir coşkuyla kutlamaya devam edeceklerin belirten saidoğlu, “Büyük önder Atatürk’ün Orhangazi’ye 2. gelişinde ifade ettikleri ve sonraki tüm gelişlerinde tekrar ettikleri gibi Orhangazi Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşundan bu yana ülkemizin en önemli dışa açılan, ülkemizin ekonomik anlamda kalkınmasına katkı sağlayan, her yönüyle Türkiye’nin çok özel ve güzel bir ilçesidir Bugün, Atatürk’ün Orhangazi’ye gelişiyle içimizde yaşatmamız gereken manevi değerin bilinciyle “Herkes Orhangazi’liyim Demeli” Orhangazi’nin ekonomik, kültürel ve manevi değerlerinin en yüksek seviyede olması gerektiğini kendine ilke edinmelidir. Bunun tarihsel bir görev ve sorumluluk olduğunu herkes kabul etmelidir. 4 Mayıs 1934 tarihinde ilçemize 2.kez gelen Mustafa Kemal ATATÜRK’ÜN Orhangazi’ye gelişinin 87.yıldönümünü kutlar ve bugünü unutmamamız gerektiğini siz değerli Orhangazi Halkıyla paylaşırız.

Sevgi ve saygılarımla
İsmail SAİDOĞLU
ADD Orhangazi Şubesi
Yönetim Kurulu Başkanı

 

İsmail Saidoğlu

Atatürkçü Düşünce Derneği Orhangazi Şubesi Yönetim Kurulu Başkanı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir