Basın AçıklamalarıEtkinliklerHaberlerManşet

Orhangazi’nin Düşman İşgalinden Kurtuluşunun 95.Yılı

“Önce Orhangazi ardından Cumhuriyet’imiz Kuruldu”

Atatürkçü Düşünce Derneği Orhangazi Şubesi 95. Yılında 10 Eylül Orhangazi`nin Kurtuluşu’nun yıl dönümü nedeniyle gerçekleştirdiği basın açıklamasında Atatürkçü Düşünce Derneği Orhangazi Şubesi Yönetim Kurulu Başkanı İsmail Saidoğlu Şu sözlere yer verdi. “Türkiye’nin adeta bir fotokopisi olan ve güzel ülkemizin her köşesinden bir araya gelen vatandaşlarımızın oluşturduğu Orhangazi’mizde tıpkı bugünlerde olduğu gibi kuzeylisiyle, güneylisiyle, doğulusuyla, batılısıyla bir arada yaşayan Atalarımız verdikleri mücadeleyle kentimizi düşman işgalinden kurtarmıştır. Mustafa Kemal Atatürk’ün önderliğinde yürütülen milli mücadele sonucunda 10 Eylül 1922’de Orhangazi’miz bağımsızlığını ilan etmiştir. Önce Orhangazi ardından Türkiye Cumhuriyeti’nin kurulmasına vesile olan Atalarımızın Orhangazi’nin Kurtuluşu’nda canını, kanını verdiği bu özel günü anmakta gurur duyuyorum. Orhangazi, Kurtuluş kahramanlarını hiç unutmadı, unutmayacak.

Düşman işgalinden 10 Eylül günü kurtulan Orhangazi, tarih boyunca her yönüyle simge bir kent olmuştur.

10 Eylül’de Orhangazi’den kovduklarımız intikam fırsatlarını yakaladıklarında BOP ile güdülenen emperyalizmin güdümünde “ılımlı islamı” yaratmanın keyfini sürmekteler. Kim ki 10 Eylül de tören alanlarında, gazete köşelerinde “Vatan millet Sakarya” edebiyatı yapıyorsa Orhangazi’nin kurtarılışından nasibini hiç almamış demektir. Şunu unutmayınız ki milletlerin tarihini hainler ve inkarcılar değil bir dava uğruna mücadele edenler ve kahramanlar yapar, Milli Mücadele ile bütün dünyaya sergileyen Türk Milleti elbette bu onuru tarihe kazıyan M. Kemal Atatürk’ü, Refik Atay’ı,Şehit ve Gazilerini de unutmayacak ve unutturmayacaktır.”

Orhangazi’mizin düşman işgalinden kurtuluşunda büyük katkılar sağlayan Kuvay-ı Milliye kahramanlarından Refik ATAY Efendiyi de ölümünün 42. yılında Saygı ile anıyoruz. Refik Atay yalnız Orhangazi’nin değil, Cumhuriyetimizin bir değeridir. Bizleri bugünlere getiren Milli Mücadele kahramanlarımızın değerleridir. 10 Eylül’ün eğer adı konacaksa Orhangazi için özgürlüğün, bağımsızlığın, onurun, gururun refah’ın dik duruşun adıdır. 10 Eylül Orhangazi’nin Kurtuluş bayramıdır.

Kurtuluş savaşında savaşan birliklerimizin ne gibi teknik donanım içinde olduğunu, nasıl beslendiklerini hepimiz çok iyi biliyoruz Hürriyet Mahallesinde, Cumhuriyet Meydanında, Refik ATAY Bulvarı’nda bugün akşamüstü gezintiye çıkanlar Orhangazi’nin güzel havasını ciğerlerine çekerken geçmişin acılarını, anılarını unutmadan voltalarını atmalıdırlar. Bir ulusu ayakta tutan en önemli unsur bilinçtir. Ulusal bilinçle barış bilincini bir arada yaşatmayı bilen Atatürkçülüğü benimseyebildiği oranda Türkiye mutlu olacaktır. Şu anda bizim  gezdiğimiz bu yerlerde o genç neferler bir tas üzüm hoşafına, ayağında yırtık çarık, elinde demode silah , ama yüreğinde vatan aşki ile savaştılar.Sanırım bizim şu anda en çok ihtiyacımız olan şey Vatan Aşkı.

Orhangazi’mizin Yunan işgalinden Kurtuluşu’nun 95. yılını kutlarken bize bu günleri yaşatmak için canlarını veren asil kardeşlerimizin aziz hatıralarını saygı ile anar; bizi kurtaran ve bize her gün yeni bir yükseliş yolu açan Ulu önder büyük ATATÜRK’E sonsuz minnet ve şükranlarımızı sunarız. Vatan millet yolunda yaşamını ortaya koymuş tüm şehitlerimizin önünde saygıyla eğiliyorum.

Değerli Orhangazi’liler! Biz yurt diye Anadoluyu, yol diye Cumhuriyeti, onur diye tam bağımsızlığı ve önder diye GAZİ MUSTAFA KEMAL ATATÜRK’Ü seçtik. Gerekirse 98 yıl önce Samsunda yakmış olduğumuz kurtuluş meşalesini bu sefer 81 ilden 957 ilçemizin hepsinden bir anda yakmaya hazırız.

Sevgili Orhangazi ‘liler ! Sözde değil; özde duygularımızla Tüm Milletimizin 10 Eylül Kurtuluş Bayramını kutlarım.

 

İsmail Saidoğlu

Atatürkçü Düşünce Derneği

Orhangazi Şubesi

Yönetim Kurulu Başkanı

 

 

İsmail Saidoğlu

Atatürkçü Düşünce Derneği Orhangazi Şubesi Yönetim Kurulu Başkanı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir