Basın Açıklamaları

18 Mart Çanakkale Zaferi

18 MART ÇANAKKALE ZAFERİ MUSTAFA KEMAL’İN VE TÜRK DEVRİMİNİN DOĞUŞ TARİHİDİR.

Bu gün Türk tarihinin en şanlı günlerinden biridir. Bize bu Zaferi canlarıyla kazandıran 250 bin şehidimizi saygıyla, şükranla anıyoruz.

Çanakkale Zaferi, emperyalist güçlerin bir yandan dünyayı yeniden paylaşmak, diğer yandan Osmanlı Devletini yıkarak, Türkleri Anadolu’dan atmak isteyen oyunlarını bozan bir başarıdır.

İtilaf Devletleri, gemilerini Çanakkale Boğazından geçirerek, Çarlık Rusya kuvvetleri ile birlikte Alman ittifak cephesini bozguna uğratmayı hedefliyordu.

Düşman gemileri 18 Mart’ta Çanakkale Boğazı’nı geçemeyeceklerini acı bir şekilde anladılar. Fakat bir an önce İstanbul’u işgal etmek istiyorlardı. Denizden geçemeyeceklerini anlayınca, karaya çıkmayı denediler. Aslında hem denizden hem de karadan geçmek için kendilerini çok avantajlı görüyorlardı. Donanımlı gemileri, son model silahları ve sahip olduğu maddi olanaklar nedeniyle dünyanın çeşitli yerlerinden toplanmış kimi Hindu, kimi yamyam askerleriyle, bir cepheden diğerine koşan yorgun! Türk askerlerini yenmek çok kolay olsa gerekti.

25 Nisan 1915 başlayan kara savaşları, Anafartalar’da, Conkbayırı’nda, Seddülbahir ve bütün cephelerde olmak üzere 8 ay 14 gün sürdü. Savaş, göğüs göğüse yapılıyordu. 500 metrelik bir alanı geçmek için 8-10 bin şehit veriliyordu. Türk Ordusu binlerce şehit verdi. Ama düşmanın Çanakkale’yi geçmesine izin vermedi. İngiliz, Fransız emperyalizmi ilk yarasını Çanakkale’de aldı. Savaş yorgunu askerlerimizi ayağa kaldıran güç, onların kendi vatanlarını savunuyor olmaları, geleceğimizi kuracak bir kumandanın olağanüstü önderlik yeteneği idi.

Çanakkale geçilmezdi. Türkler vatanlarını savunmakta kararlıydılar. Başlarında bir yıldız gibi parlayan Mustafa Kemal vardı. Koçaçimen’de, Conkbayırı’nda cephanesi biten askerlere “süngü tak” emrini verdikten sonra “Ben size taarruzu emretmiyorum. Ölmeyi emrediyorum” diyerek tarihin kaderini değiştirmişti.

İngiliz, Fransız orduları Çarlık Rusya ordularıyla İstanbul’da buluşamadılar. Rusya’da Sovyet Devrimi oldu. Sovyetler Birliği daha sonra Kurtuluş Savaşına destek verdi. Amerika Birleşik Devletleri’nin savaşa girmesiyle Alman tarafı yenildi. Dolayısıyla Osmanlı Devleti de bu savaşta yenilmiş sayıldı. Çanakkale’yi geçemeyenler, Sevr Antlaşmasıyla Anadolu’yu paylaştılar. Türkler böylece Anadolu’dan silinmek isteniyordu.

Türkleri Anadolu’dan atmak isteyen emperyalist güçler, şahlanan Türklük bilincini ve Anafartalar’da bir yıldız gibi doğan Mustafa Kemal liderliğini görmezden geliyorlardı. Orada bir destan yazıldı.

Çanakkale savaşları dünyanın kaderini değiştirdiği gibi, yeni bir Türk kurtuluş savaşının doğmasına neden oldu.

Cumhuriyet kuşakları olarak, Çanakkale’yi ve Kurtuluş Savaşı’nı kazanan bilinci koruyacağımıza ve bu bilinci genç nesillere aktaracağımıza söz veriyoruz. Çanakkale zaferinin yaratıcısı Mustafa Kemal Atatürk’ü Çanakkale tarihinden silmek isteyenler asla amacına ulaşamayacaklardır.

Ne mutlu bize ki şanlarla dolu bir tarihimiz, Mustafa Kemal gibi bir önderimiz var.

Çanakkale Zaferi’nin 95’inci yıldönümünde, Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk’ü, Türk vatanının ve milletinin bölünmez bütünlüğü uğruna canlarını feda eden aziz şehitlerimizi rahmetle anıyor, aziz hatıraları önünde saygıyla eğiliyoruz

Hayati AYVAZ

ADD Şube Bşk.