Basın Açıklamaları

Dünya Kadınlar Günü Kutlu Olsun!

“Bizi biz yapma yolunda yüreklerindeki sevgi ve şefkati karşılıksız veren fedakâr kadınlarımızın “Dünya Kadınlar Günü” Kutlu olsun”

 Atatürkçü Düşünce Derneği Orhangazi Şubesi 2.Başkanı İsmail Saidoğlu 8 Mart Dünya Kadınlar günü nedeniyle yaptığı basın açıklamasında, ”8 Mart, kadınların erkeklerle eşit haklara sahip olmak yolunda verdiği büyük mücadelenin başlangıcıdır” dedi. Günün anlam ve önemi ile ilgili olarak açıklama yapan Saidoğlu  “bugünün milli günler kadar önemli olduğunu söyleyerek; ” 8 Mart gününü kadınlarımız büyük bir coşku içersinde kutlamalıdırlar. Kadınlarımızın sosyo ekonomik açıdan birçok sorunla karşı karşıya olduğu bilinen bir gerçektir.”dedi.

‘Türkiye’yi çağdaş ülkeler düzeyine çıkarmak isteyen Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün kadın-erkek ayrımcılığına son verecek yasal düzenlemeleri yaşamaya geçirdiğini ve bu yolda büyük devrimleri gerçekleştirdiğinin altını çizen Saidoğlu; “Ülkemizde kadınlara çoğunlukla eğitim şansı verilmezken, iktisadi faaliyetlere katılımları da büyük ölçüde engellenmektedir. Kadınların iş gücüne katılım oranı düşüktür. Kadınlarımız iş hayatında, eğitim ve mesleki eğitimde eşitsizlik iş bulma ve yükselmede eşitsizlik, ücretlendirmede eşitsizlik ve sosyal haklardan yararlanmada eşitsizlik yaşanmaktadır dedi.

ADD Orhangazi Şubesi  2.Başkanı İsmail Saidoğlu konuşmasında, Çağdaş toplumların en önemli özelliğinin demokrasi kültürü, insan hak ve özgürlükleri ve her alanda kadın erkek eşitliğidir. Günlük hayatın devamında da büyük sorumluluklar almasına karşın, tüm toplumlarda ekonomik, sosyal, siyasal, kültürel anlamda erkeklerin egemen olması neticesinde kadınların toplumsal yaşamda hak ettikleri yeri alamadığını belirtti. Bu eşitsizliğin ortadan kaldırılması yönünde 1857 yılında başlayan mücadelenin bugün de hak arama, eşitlik isteği halen devam ettiğini belirten saidoğlu, kadınların sorunlarının çözülmesi dileyerek kadınları sadece belli günlerde anmak, ondan sonra karanlığa gömmek, son dönemin görüşleri. Tüm Türk analarının, çalışan kesimin haklarının bilincinde olacakları, haklarını savunacakları günlerin gelmesini diliyor. Tüm kadınlarımızın,  ülkemiz ve dünya kadınlarının “8 Mart Dünya Kadınlar Gününü” en içten duygularla kutluyorum.