Basın AçıklamalarıHaberlerManşet

Saidoğlu: Atatürk’ün Bursa Nutku üzerinden mesaj verdi.

Atatürkçü Düşünce Derneği, Atatürk’ün Bursa Nutku üzerinden mesaj verdi.

“Türk genci Devrimlerin ve Cumhuriyetin sahibi ve bekçisidir.”

Atatürk’ün Bursa Nutku’nun 86. yıl dönümü dolayısıyla Atatürkçü Düşünce Derneği Orhangazi Yönetim Kurulu Başkanı İsmail Saidoğlu bir açıklama yayınladı. Saidoğlu Açıklamasında “Gericiler”, Cumhuriyet ve Devrim karşıtları Bursa Nutku’ndan hep korkmuşlardır. Bu gün, Atatürk’ten ve Atatürk Cumhuriyeti’nden bu kadar uzaklaşmışken bile korkuyorlar. 3. Cumhurbaşkanı Celal Bayar’ın Atatürk’ün Bursa Nutkunu 1946’da İzmir’de okuduğunu, Ulus gazetesinin Demokrat Parti döneminde nutku yayımladığı için yıllar süren bir yargılamaya tabi tutulduğunu, 1968’de Türkiye’nin yurtsever gençlerinin Nutka sahip çıktığı için yargılandığını söyledi.

Atatürk ne diyordu?

Nutukta yer alan “Türk genci devrimlerin ve cumhuriyetin sahibi ve bekçisidir. Bunların gereğine, doğruluğuna herkesten çok inanmıştır. Yönetim biçimini ve devrimleri benimsemiştir. Bunları güçsüz düşürecek en küçük veya en büyük kıpırtı ve bir davranış duydu mu ‘Bu ülkenin polisi vardır, jandarması vardır, ordusu vardır, adalet örgütü vardır’ demeyecektir. Elle, taşla, sopa ve silahla nesi varsa onunla kendi yapıtını koruyacaktır” sözlerini hatırlatan Saidoğlu, şöyle konuştu: Bu konuşmayla ilgili olarak Prof. Dr. Ahmet Taner Kışlalı, “Kemalizm, Laiklik ve Demokrasi” adlı kitabında şu yorumu yapar: ” Tarihte bu sözleri söyleyebilen bir başka devrimci çıkmış mıdır? Başında bulunduğu devletin bile ‘zaaf’ içinde olabileceğini düşünen, geleceğin siyasal iktidarlarından kuşkulanabilen, ama gençliğe böylesine ‘sınırsız’ bir güven besleyen, böylesine ‘çek’ veren, gençliği böylesine ‘son çare’ olarak gören bir devrimci yoktur! Ve Atatürk, hem gelecek iktidarlar hem de gençlik konusunda yanılmamıştır.”

Bu mücadele “tek dişi kalmış canavarı” yere serinceye dek devam edecektir.

“İşte Türkiye’de yaşadığımız ve yaratılan bu korkulu süreçte Atatürk’ün Bursa Nutku yeniden gündemdedir. Çünkü bugün Türkiye’deki mahkemelerin bazılarına da ne demek gerektiğini bize Mustafa Kemal Atatürk 6 Şubat 1933’te Bursa’da söylemişti. Atatürk’ün Bursa Nutkuna ihtiyacımız her zamankinden daha fazladır. Bu nedenle Nutkunu tekrar dalga dalga yayacağız. Ne biz unutacağız ne gençlerimiz unutacak ne de Atatürk devrimlerini yaşatma kararlılığında olanlar unutabilecek.”

“Gençler için vatan işlerinde ölmek söz konusu olabilir. Ama korkmak asla…”

Ülkemiz işgale uğradığında, Mustafa Kemal Paşa bir ordu kurmadan, 23 Nisan 1920 tarihinde ulusal egemenliğin simgesi Büyük Millet Meclisini kurmuştur. Adının başına “büyük” sözcüğünü koyduğu meclisin gücüne her şeyden, hatta ordudan daha büyük değer vermiştir.

Türkiye Cumhuriyeti böyle bir dönemde bu kadar ağır saldırılara uğrayıp kuşatılmışken “Mustafa Kemal’in Askeri” olmaktan utananlar, O’nun “yoldaşı” da olamazlar. Mustafa Kemal’in sağlığında değişik gerekçeler bularak O’nun “askeri” olmak istemeyenler “yoldaşı” hiç olamadılar ve büyük önderle yolları ayrıldı. Bugün de “Mustafa Kemal’in Askeri” olmaya burun kıvıranlar, O’nun yoldaşı da olamazlar, yolunda da yürüyemezler.

Bursa Nutku bize yol göstermeye devam edecek.

Bursa Nutku bize daha çok mücadele etmeyi öğretiyor.

İsmail SAİDOĞLU
ADD Orhangazi Şubesi
Yönetim Kurulu Başkanı

İsmail Saidoğlu

Atatürkçü Düşünce Derneği Orhangazi Şubesi Yönetim Kurulu Başkanı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir