Basın AçıklamalarıHaberlerManşet

“Aksoy’ların yaktığı ışık yolumuzu aydınlatmaya devam ediyor”


Atatürkçü Düşünce Derneği Orhangazi şubesi Yönetim Kurulu Başkanı İsmail Saidoğlu, Prof. Dr. Muammer Aksoy, 31 Ocak 1990 günü katledilişinin 29.yıldönümü dolayısıyla bir açıklamada bulundu. “Gerçek hedef aydın, bilim insanı ve yurtseverlerimizin bedensel varlıkları ve kimlikleri kadar, Türkiye Cumhuriyeti`nin yarınlarıdır” diyen Saidoğlu, konuya ilişkin görüşlerini şu ifadelerle aktardı:

 

Atatürkçülüğün ve bağımsızlığın ödün vermez savunucusu Prof. Dr. Muammer Aksoy , 31 Ocak 1990 günü saat 19.05′te Ankara Bahçelievler’deki evine giderken öldürülmüştür.
Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluş felsefesinden ve ilkelerinden ödün vermeden hukuk devleti mücadelesi veren, Atatürk devrim ve ilkelerini kararlı bir şekilde savunan ve yaşamı boyunca verdiği bu mücadele nedeniyle katledilen Avukat Prof. Dr. Muammer Aksoy, Atatürkçü Düşünce Derneği’nin kurucu Başkanlığı ve Türk Hukuk Kurumu Başkanlığı’da yapmıştır. Eğer 31 Ocak’ta öldürülmemiş olsaydı ertesi günü 1 Şubatta yapmayı planladığı ve metnini hazırladığı basın açıklamasında söyleyecekleri neden öldürüldüğünü, kimlerin hedefi olduğunu açıkça ortaya koymaktadır.
“Atatürk’ün din düşmanı olduğunu söyleyenler, her alanda kendileri gibi düşünmeyenleri ve farklı inançlara sahip olanları ezmeyi, yok etmeyi din uğruna cihat sayan vicdan özgürlüğü düşmanlarıdır. Atatürkçüler, dinin değil, din bezirganlarının düşmanıdırlar. Vicdan özgürlüğünün değil, başkalarının vicdan özgürlüğünü tanımayan, vicdan ve inancı kendilerinin tekeline almak isteyen saldırganların düşmanıdırlar. Uygarlıktan yana olanlar, gerilikten yana olanlar kadar yürekli ve özverili olmadıkça, Türkiye’nin aydın ufuklara doğru gidişi sürdürülemez, dahası ortaçağ karanlığına gömülmesi önlenemez… Şu gerçeği artık herkesin görmesi gerekir ki, irticanın kitle halinde harekete geçmesi ve laiklik ilkesini yok etme olasılığı, hiçbir dönemde bu kadar yakın, yaygın ve somut olarak kendini göstermemiştir… Türkiye Cumhuriyeti bugüne kadar görülmemiş ölçüde ciddi bir yok olma tehlikesiyle karşı karşıyadır. Bunu görmemenin korkunç bir yanılgı, hatta gaflet olduğunu dile getirmeyi, Atatürkçü Düşünce Derneği (ADD) için bir görev sayıyoruz. Özgürlüğe, gönence, hukuk devletinin huzur sağlayan güvencesine kavuşmuş, ulusal iradeye dayalı, çağdaş ve uygar bir devletten yana olan tüm vatandaşlarımızı laiklik ilkesinin uyanık bekçiliğine çağırıyoruz. ”
Muammer Aksoy, insan haklarının, demokrasinin ve hukuk devletinin yılmaz bekçisi olarak güne ve geleceğe hep ışık olmuştur.
31 Ocak 1990 akşamı, Ankara’da evinin önünde uğradığı silahlı saldırı sonucu haince öldürülen Prof. Dr. MUAMMER AKSOY’U ölümünün 29.Yıl dönümünde saygıyla anıyoruz. Atatürkçü Düşünce Derneği’nin kurucusu ve önemli bir bilim adamı olan Muammer AKSOY; üretkenliği, yabancı petrol şirketlerine karşı amansız mücadelesi, 1961 Anayasasına katkıları, avukatlık mesleğine ve barolara kazandırdıkları, demokratik, laik hukuk devletindeki silinmeyecek yeri ile gönlümüzde daima yaşayacak, bizlere örnek olacaktır.
ADD bütün bu badireleri aşarak 30. yılına ulaştı. Nasıl ki Atatürk kendi yaşadığı dönemin bütün liderlerinin şu ya da bu nedenle gündemden düşmesine karşın hâlâ varlığını sürdürüyorsa elbette onun düşünceleri de Türkiye’nin 21. yüzyılına ışık tutmaya devam edecek. 
“ve Sunu açık bir dille vurgulamak istiyorum; yaptıklarımız, görüşlerimiz, Söylediklerimiz, Orhangazi’de, Türkiye’de gerçek demokrasiye ulaşma adınadır, bazı insanların çıkarlarını baltaladığı için günden güne tehditlere maruz kalsak ta Toplumda huzursuzluk yaratmak, sevilen, sayılan bir insanı tartaklamak, dikkatleri başka tarafa çekmek ve bazı şeyleri kamufle etmek isteyenler dünde vardı bugünde varlar… Bugün Muammer Aksoy’dan, Uğur Mumcu’dan, Bahriye Üçok’tan, Ahmet Taner Kışlalı’dan, Necip Hablemitoğlu’dan, Gaffar Okkan’dan, Abdi İpekçi’den, Hrant Dink’ten ve aydınlanma mücadelesi veren tüm şehitlerden aldığımız güçle yürümeye devam ediyoruz.
Atatürkçü düşünceyi benimseyip bayraklaştıranlara, ucunda ölüm de olsa bu yoldan dönmeyenlere selam olsun…
Rahat uyuyun Türkiye’nin aydın insanları…
 

İsmail SAİDOĞLU

ADD Orhangazi Şubesi

Yönetim Kurulu Başkanı

İsmail Saidoğlu

Atatürkçü Düşünce Derneği Orhangazi Şubesi Yönetim Kurulu Başkanı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir