ADD Orhangazi 30 Ağustos Basın açıklaması ; 30 Ağustos; Özgürlüğün, Laik Cumhuriyetin, Demokrasi ile sosyal hukuk devletinin müjdecisidir.”

 

Atatürkçü Düşünce Derneği Orhangazi Şubesi Yönetim Kurulu Başkanı İsmail SAİDOĞLU , “30 Ağustos Atatürk’ün önderliğinde Ulusal Kurtuluş Mücadelemizin zaferle taçlandığı, ümmetten millete giden, uzun ve sorunlarla dolu yolun, inançla, kararlılıkla aşıldığı gündür” dedi.

Saidoğlu , 30 Ağustos Zafer Bayramı ve Türk Silahlı Kuvvetleri Günü nedeniyle bir mesaj yayınladı. 30 Ağustos’un Anadolu topraklarına girmeye cüret etmiş düşmanın püskürtülerek, sonunda denize döküldüğü ve Türkiye Cumhuriyeti’nin temeline ilk harcın konulduğu gün olduğunu ifade eden Saidoğlu mesajında şunları söyledi:

“Başkomutan Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün önderliğinde Ulusal Kurtuluş savaşımızın zaferle taçlandığı günün 97.ci yıl dönümünü gururla, onurla ve coşkuyla kutluyoruz. “

Saidoğlu , şöyle devam etti: ”Ancak, Büyük Önder Atatürk’ün bize emanet ettiği Türkiye Cumhuriyeti, 21. yüzyılın bu döneminde karışık sorunlarla yüklü çok zor bir coğrafyanın ortasında yaşamak zorundadır. Bu durum yakın gelecekte de devam edecektir. Böylesi karışık bir ortamın etki alanı içinde olan ülkemizin bugün karşı karşıya olduğu iki ciddi tehdit vardır. Bunlardan ilki, Türk ulusunun birlik ve beraberliğini bozarak bizi içten yıkmayı hedef alan bölücülük ve Türkiye Cumhuriyeti’nin laik ve demokratik yapısını ve çağdaş kazanımlarını ortadan kaldırmayı amaçlayan irticadır.

Bu iki tehdide de karşı koyacak özgüvene sahip olduğumuzu düşünüyorum. Çünkü, biliyorum ki, bizleri aydınlık bir geleceğe ve çağdaş uygarlık seviyesine el ele, birlikte götürecek çözüm yolları Atatürkçü Düşünce Sisteminin kendi iç dinamizminde fazlasıyla mevcuttur. Bu düşünce sisteminin temelinde yer alan Atatürk “Milliyetçiliği ve Laiklik”, bu zor coğrafyada yer alan Türkiye Cumhuriyeti’nin aydınlık geleceğinin temel iki dayanağıdır.

Unutulmamalıdır ki, Atatürkçü Düşünce Sisteminin çağdaş aydınlığından ülkeyi çağdışı bir karanlığa çekmek isteyenler, kardeşi kardeşe kırdırarak ülkeyi bölmeye çalışanlar ve bunları destekleyenler yarattıkları hayal aleminde boğulacaktır. Çünkü, Türk ulusu buna müsaade etmeyecektir.”

Değerli Orhangazi’liler

30 Ağustos bizler için Anadolu insanının büyüklüğünü, cesaretini; Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün dehasının boyutlarını; emperyalizm olgusuna karşı tarih bilinci edinip dik durabilmenin bir ülke için taşıdığı hayati önemi ve Kurtuluş Savaşını kazanmış bir halkın her güçlüğü yenebileceğini kavradığımız gündür.

Her milli bayramda Türkiye’ye güvenimiz, geleceğe umudumuz pekişir. “Tarihin çarkları ileriye doğru döner’’ duraklamalar  olabilir ama tarihle kavga edilemez; gelecek günler güzel olacaktır.

30 Ağustos emperyalizm uşaklarına karşı verdiğimiz büyük mücadelenin miladıdır.

2016 Yılında FETÖ ihaneti de gösterdi ki, emperyalizmde oyun bitmez. 30 Ağustos’un önemini, Kurtuluş Savaşımızı, cumhuriyetin kazanımlarını, laikliğin, Atatürk’ün bu ülke için kilit taşı olduğunu asla unutmayalım. Tarih bilinci olmayan bir ulusun geleceği de çıkmaz sokaktır.

“Anti emperyalist’’ olmadan “vatansever’’ olmak mümkün değildir.

30 Ağustos Anadolu topraklarına girmeye cüret etmiş düşmanın püskürtülerek, sonunda denize döküldüğü ve Türkiye Cumhuriyeti’nin temeline ilk harcın konulduğu gündür.

“Özgürlüğün, Laik Cumhuriyetin, Demokrasi ile sosyal hukuk devletinin müjdecisi olan 30 Ağustos, ümmetten millete giden uzun ve sorunlarla dolu yolun inançla, kararlılıkla aşıldığı gündür. 30 Ağustos zafer bayramı tam bağımsızlıktır, toprak bütünlüğüdür, birliktir, kardeşliktir. “

Geçmişte olduğu gibi günümüz koşullarında da herkes çok iyi bilmelidir ki, içerde veya dışarıda, ulusal birliğimizi, toprak bütünlüğümüzü ve laik Cumhuriyetimizi zaafa uğratmaya çalışanlar asla başarıya ulaşamayacaklardır. Çünkü biz, ulusal birliğimizi ve toprak bütünlüğümüzü kimsenin lütfuyla elde etmedik. En güç koşullarda bile omuz omuza vererek, savaşarak kazandık, Sevr’i parçalayıp tarihin çöplüğüne attık ve Lozan’ı imzaladık. Bunu dost düşman herkese de tescil ettirdik.

Herkes bu tarihi gerçeği göz önünde bulundursun ve kimse toprak bütünlüğümüzle, ulusal birliğimizle ve laik Cumhuriyetimizle oynamaya kalkmasın.

Türk ulusunun özgürlük ve bağımsızlık için emperyalizme karşı, Mustafa Kemal önderliğinde verdiği ve 30 Ağustos 1922 de, Dumlupınar’da yapılan Başkumandanlık Meydan Muharebesi’yle kazandığı Büyük Zafer’in 97. yıldönümünde Mustafa Kemal Atatürk’ün sözleriyle: “Bu gün kutladığımız Büyük Zafer özellikle Türk Ordusunundur, Türk Ordusu ve Türk Milleti var olsun” diyoruz!

Atatürk , dünyada ve Türkiye’de son 100 yıla damgasını vuran tek dünya lideridir. Tüm öngörüleri doğru çıktı. Yolumuzu hala O’nun fikirleri aydınlatıyor.O’nun fikirlerini silmek, yok etmek isteyen emperyalizm ve uşaklarına belki de teşekkür etmeliyiz ; onlar saldırdıkça
O büyüdü, bize de O’nun aydınlık yolundan sapmadan , kararlılıkla yürümenin tek kurtuluş yolu olduğunu bir kez daha öğrettiler.Atatürk bir daha gelmeyecek . Ama her 30 Ağustos yüzbinlerce
yeni Atatürk doğacak, Cumhuriyet binlerce yıl yaşayacak.

Bu inanç ve kararlılıkla, yalnız bizim değil, mazlum milletlerin gönüllerinde de çok özel bir yeri bulunan Kurtuluş Savaşımızın Başkomutanı Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü, Silah arkadaşlarını minnetle, şükranla anıyor, şehitlerimize rahmet diliyor, tarihin her döneminde canı ve kanı pahasına eşi görülmemiş kahramanlık destanları yazan Silahlı Kuvvetlerimizin gününü kutluyor, gazilerimizle, TSK mensuplarına sevgi ve saygılarımızı sunuyorum.”

Vatan, bu ülkenin tepesine çöreklenmiş gerici, karanlık, emperyalizm işbirlikçisi güçlerden behemehal, mutlaka, kesinkes kurtulmalıdır ve kurtulacaktır…

Hiçbir barikat, bu öfke, bu inanç, bu bilinç, bu özveri, bu cesaret, bu kararlılık selinin önünde duramaz ve durmaya da yeltenmemelidir…

Emperyalizm’e vurulmuş darbelerin en büyük zaferlerinden 30 Ağustos, yüce Türk Milleti’ne kutlu olsun!

İsmail SAİDOĞLU
Atatürkçü Düşünce Derneği
Orhangazi Şubesi
Yönetim KuruluBaşkanı

İsmail Saidoğlu

Atatürkçü Düşünce Derneği Orhangazi Şubesi Yönetim Kurulu Başkanı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir