ADD Orhangazi Şubesi’nden 10 Kasım Açıklaması ve Fotoğraf Sergisi

“Ölümünden 81 yıl sonra bile,Yine önder, yine umut, yine birleştirici…Lider Gazi Mustafa Kemal Atatürk”

Atatürkçü Düşünce Derneği (ADD) Orhangazi Şubesi Yönetim Kurulu Başkanı İsmail Saidoğlu ,10 Kasım Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün Vefatının 81. yıl dönümü nedeniyle bir mesaj yayımladı. Saidoğlu mesajında: Atatürk’ün olmadığı bir Türkiye’nin ayakta kalamayacağını, hepimiz biliyoruz ,bizler Gazi Mustafa Kemal Atatürk’e mecburuz.O bizim için yön gösteren bir çoban yıldızıdır. Önümüzdeki süreçte, Türk Milleti Atatürk’ün öğütlerini tutacak, ülkenin bölünmesi ve bir din devletine dönüştürülmesi gayreti içindeki emperyalizmin tasarımını bozacaktır. Türk Milleti tam bağımsızlık ve çağdaşlaşma yolundaki yürüyüşüne devam edecektir.dedi

Saidoğlu açıklamasında ;Emperyalist işgale karşı vermiş olduğu bağımsızlık ve özgürlük mücadelesiyle, işgal altındaki bütün ulusların umudu ve önderi olmuş, yapmış olduğu devrimlerle bir ulusun küllerinden yeniden doğmasını başarmış, içinde bulunduğu çağın en çağdaş devletini kurarak bizlere emanet etmiş, Büyük devrimci Mustafa Kemal Atatürk aramızdan ayrılalı 81 yıl oldu. Bedeni aramızdan ayrılsa da; devrimleri, ilkeleri ve hedefleriyle O bize önderlik etmeye, bizim pusulamız olmaya devam ediyor. İnsanlık var oldukça da devam edecektir. Çünkü insan onurunun ve bütün mazlum ulusların O’nun düşüncelerine ihtiyacı vardır.

Değerli Orhangazi’liler

Türkiye Cumhuriyeti, lâik, demokratik ve çağdaş bir devlettir. Gerçekleştirdiği atılımlarla başarılı bir gelişme modeli oluşturmaktadır.

Türkiye Cumhuriyeti, bugünkü çağdaş konumunu, Yüce Ata’sına ve birlikte yola çıktığı dava arkadaşlarına borçludur.

Yaşamı, yaptıkları, başarıları, düşünceleri, dönemin koşullarıyla birlikte değerlendirildiğinde Atatürk’ün yüceliği ve üstün kişiliği daha iyi anlaşılacaktır.

Cumhuriyet’in kurucularının bize teslim ettiği emanet emin ellerdedir. Bu kadronun temel amaç ve felsefesinin iyi değerlendirilmesi ve Cumhuriyetimizin aydınlık geleceğinin güvencesi genç kuşaklara iyi aktarılması hepimiz için bir onur borcudur.

81 yıl önce ölen Atatürk hala her gece yeniden öldürülmek isteniyor,çünkü fikirleri çok canlı ve emperyalizm ile işbirlikçilerini korkutuyor…

O büyük devrimcinin kurmuş olduğu çağdaş, laik, demokratik tam bağımsız Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin kuruluşundan bugüne 96 yıl geçmesine rağmen emperyalist güçler O’nun düşüncelerine ve kurmuş olduğu Türkiye Cumhuriyeti Devletine saldırmaya devam ediyorlar. Ama bütün saldırılarına inat, Kemalizm’in bayrağı, doğudan batıya, güneyden kuzeye dünyadaki bütün mazlum ulusların bağımsızlık, özgürlük ve mücadele bayrağı olarak dalgalanmaya devam ediyor ve devam edecektir.

Ne yazık ki, Mustafa Kemal’in bize emanet ettiği ülkemiz bugün Cumhuriyet tarihinin en sıkıntılı ve zor sürecinden geçmektedir. Bu süreçte laik demokratik Cumhuriyetimize ve Cumhuriyetimizin kazanımlarına, ulusal bağımsızlığımıza ve bütünlüğümüze, sosyal hukuk devletine ve yargı bağımsızlığına yönelik saldırılar kaygı verici boyutlara ulaşmıştır.

Devletimizin kurumsal yapısını ortadan kaldırmaya yönelik gizli örgütlenmelere olanak tanıyan siyasi iktidar, Anayasayı hiçe saymakta, TBMM’yi etkisizleştirmekte ve hatta kuruluş belgemiz olan Lozan Antlaşması’nı dahi tartışmaya açmaktadır.Oysa ki biz, denenmiş ve başarılı olmuş reçetelerin özgüveni ile Cumhuriyet’in temel niteliklerini; tam bağımsız Türkiye hedefi doğrultusunda, her türlü etnik, dini, cemaat ve tarikatların etki ve baskısından arındırılmış olarak geliştirme çabasındayız.

İhtiyacımız, Atatürk devrim ve ilkelerinin gösterdiği yönü doğru kavramak, onlarla ufuk açacak çalışmalara daha ağırlıklı yer vermektir. Bize ve tüm dünyaya liderlik dersi veren, Çanakkale’de, Sakarya’da savaşan, Lozan’da barışan, hem savaştığı ve hem de barıştığı Lyoyd George’un özlü değerlendirmesiyle “Böyle dahi bir lider ancak yüz yılda bir dünyaya gelir” dediği Büyük Atatürk’ün çocuklarıyız biz.

Büyük Kurtarıcımız sonsuzluğa uğurlanmış olsa da, O, devrimleri, ilkeleri ve ülküleri ile yüreklerde ve düşüncelerde yaşamaktadır.

“Beni övme sözlerini bırakınız; gelecek için neler yapacağız, onları söyleyin!”; “Hiçbir şeye ihtiyacımız yoktur, yalnız bir şeye ihtiyacımız vardır; çalışkan olmak!”; “Medeniyim diyen Türkiye Cumhuriyeti halkı, zihniyetiyle, aile hayatıyla, yaşayış tarzıyla medeni olduğunu ispat ve izhar etmek mecburiyetindedir … Yaptığımız ve yapmakta olduğumuz inkılapların gayesi Türkiye Cumhuriyeti halkını tamamen medeni ve bütün mana ve eşkaliyle medeni bir heyeti- içtimaiye haline isal etmektir. İnkılabımızın umde-i asliyesi budur … Artık duramayız. Behemehal ileri gideceğiz”; “Benim manevi mirasım ilim ve akıldır” diyen Büyük Atatürk’ün bizlere vasiyeti bunlardır.

Onun için Atatürkçülük; O’nu övmek değil, gelecek için yapılması gerekenleri söylemektir, çalışkan olmaktır, medeni olmaktır, ahlaklı, erdemli ve dürüst olmaktır, hiç durmamak ve ileriye, daima ileriye, daha iyiye, çok daha iyiye gitmektir, ilim ve akıl yolunda ilerlemektir.

Atatürkçü Düşünce Derneği olarak; Çağdaş Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu, aydınlık Türkiye’nin simgesi, büyük devrimci ve düşünce insanı Yüce Atatürk’ün, Ulusumuzun gönlündeki erişilmez yeri, hiçbir zaman değişmeyecektir. O’nun bu vasiyetinin bilincinde olduğumuzu, kurduğu Cumhuriyetin ilkelerine bağlı ve Cumhuriyetimizi O’nun vasiyeti doğrultusunda daha ileriye, çok daha ileriye götürme kararlılığında bulunduğumuzu bildirir, Aziz Hatırası önünde saygıyla eğiliriz.

“Her 10 Kasım; saat 09.05’te, “Ülkede hayat durdu” deriz. Umarız bugünkü duruş, “Atatürk’ü yeniden düşünmeye başlamak için” iyi bir fırsat olur.”

Ne mutlu Atatürk’ü olanlara ve Atatürkçü olanlara

ADD Orhangazi Şubesi 10 Kasım sabahı Atatürk’ün Son Yolculuğu adlı bir fotoğraf sergisi açtı.

Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün 10 Kasım 1938’de Dolmabahçe Sarayı’nda vefatının ardından naaşının Ankara’daki Etnografya Müzesi’ne nakledilmesini konu alan fotoğrafları Atatürkçü Düşünce Derneği Orhangazi Şubesi tarafından Orhangazi halkı ile buluştu. “Atatürk’ün son yolculuğu (1938’den 1953’e)” adını taşıyan fotoğraf sergisi, 10 Kasım Pazar günü Sabah Saat 08.40’ta Orhangazi Cumhuriyet Meydanında sergilendi.

“Atatürk’ün son yolculuğu (1938’den 1953’e)” Fotoğraf sergisinin açılışına Orhangazi Kaymakamı Dr.Yalçın Yılmaz, Orhangazi Belediye Başkanı Bekir Aydın , Jandarma Komutanı Jand.Binbaşı Ali Kanber, Emniyet Müdürü Halis Erdoğan , Orhangazi Cumhuriyet Başsavcısı Yasin Coşkun, Orhangazi CHP, İYİ Parti, MHP, Demokrat Parti, Saadet Partisi, Yeniden Refah Partisi İlçe Başkanları ve Yönetimi, Orhangazi MYO Müdürü Doc.Dr. Fatih Karpart, Orhangazi Şehit Aileleri Derneği Üyeleri Orhangazi Balgöç ve Orhangazi Gaziler Derneği, Orhangazi Doğa Gezginleri Kulübü, Orhangazi Yeniköy Muhtarı Hasan Akoğlu, Orhangazi Ticaret ve Sanayi odası, Orhangazi Esnaf Kefalet, Esnaf Odası, Orhangazi Ziraat Odası , STK temsilcileri , Orhangazi Basın Emekçileri ve Orhangazili davetliler katıldı.

Sergide, Atatürk’ün 10 Kasım 1938 saat 09:05’den 21 Kasım 1938’de Etnografya Müzesi’ne defnedilmesine kadar geçen süre içindeki İstanbul-İzmit-Ankara yolculuğu sırasında çekilen Fotoğraflar ve Vefatından sonra Gazetelerde çıkan manşetler yer alıyor. Dolmabahçe Sarayı’nın arşivinden gün ışığına çıkarılan fotoğraflardan oluşan kareler sergide yer alıyor.

Görüntünün olası içeriği: 1 kişi, açık hava
Görüntünün olası içeriği: 8 kişi, ağaç, kalabalık ve açık hava
Görüntünün olası içeriği: 8 kişi, ayakta duran insanlar, kalabalık, takım elbise ve açık hava
Görüntünün olası içeriği: 6 kişi, ayakta duran insanlar ve açık hava

Görüntünün olası içeriği: 8 kişi, ayakta duran insanlar ve açık havaGörüntünün olası içeriği: 7 kişi, ayakta duran insanlar ve açık havaGörüntünün olası içeriği: bir veya daha fazla kişi ve açık havaGörüntünün olası içeriği: 2 kişi, ağaç, kalabalık ve açık havaGörüntünün olası içeriği: 7 kişi, açık havaGörüntünün olası içeriği: 4 kişi, kalabalık, gökyüzü ve açık havaGörüntünün olası içeriği: bir veya daha fazla kişi, sahnedeki insanlar ve açık havaGörüntünün olası içeriği: 1 kişi, açık havaGörüntünün olası içeriği: 8 kişi, ağaç, kalabalık ve açık hava

İsmail Saidoğlu

Atatürkçü Düşünce Derneği Orhangazi Şubesi Yönetim Kurulu Başkanı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir