Duyurular

Atatürkçü Düşünce Derneği, Fotoğrafçılık ve Latin Dansları Kursu Açıyor

31.03.2011 – 27 Mart Dünya tiyatrolar günü ardından ülke gelişmesine sanatın ve sanatçının yaptığı olumlu katkıları düşünerek, bir kez daha sanat etkinlikleri yapıyoruz. Sanatçı; kalbinin ve beyninin ürettiklerini estetik bir biçimde ifade eden, en yüksek hislerle meydana getirdiği ya da yorumladığı eserleri ön plana taşıyan ve taşıdıklarıyla topluma ayna olan, duygu ve düşünceleriyle birkaç adım önde olan, özüyle, sözüyle, fikriyle, tüm yaşantısıyla insanların saygınlığını kazanan, ülke ve dünya sorunlarına karşı duyarlılığıyla çözüm arayan ve yaratan, konuşması, davranışları ve bir bütün olarak her haliyle herkese örnek gösterilen ve gösterilmeye aday olan kişidir.

Sanatçı faktörü, geçmişten günümüze gelen inkar edilemez bir kavramdır. Öyle ki, günümüzden 500 yıl bile geriye gidildiğinde, o devirde yaşayan sanatçıların ürettikleri eserler bugün doğup,yaşayıp ve öldükleri ülkeleri ile beraber anılmakta,hatta bazı sanatçıların isimleri ülkelerinden önce gelmektedir. Özellikle Avrupa Rönesans döneminde sanatın doruk noktasına ulaşıldığı İtalya’da,birçok ressam,heykeltıraş,mimar ve besteci eselerini meydana getirmiştir.

Bugün bakıldığı zaman, ülkemizde meydana getirilen eserler yerli ve yabancı ziyaretçilerin ilgi odağı olmasına devam etmektedir. Buna göre Ülkemiz milyonlarca turist ağırlamakta ve bunun hatırı sayılır bir kısmı sadece İstanbul’u ziyaret etmektedir. Peki nedir ülkelerin tanıtımındaki tarih ve sanatın faktörü. Ülkemiz dış tanıtımı
yapılırken tarih ve sanatın evrensel dilinden yeterince yararlanılmış mıdır, yoksa bizde kayda değer bir şey yok mu, bilmiyoruz veya elimizdeki mevcut değerlerin farkında değil miyiz.?

Bunun cevabını ‘ YAPILAN ’ ve ‘ YAPILABİLİR ‘ başlıkları altında aramak gerekir. Bizde ADD olarak bunun cevabını bulmaları açısından üyelerimize Fotoğrafçılık ve Latin Dansı kursları açıyoruz. Yapılabilirleri ürettik ve yapılanlara bakacağız. Kursa katılmak isteyen herkesi Beyaz konak sitesi altında bulunan derneğimize bekliyoruz. İletişim 05415761881 telefonundan yapılabilir.
Hayati AYVAZ
ADD Orhangazi Şb. Bşk.