Atatürkçü Düşünce Derneği Güney Marmara Bölge Eşgüdüm Toplantısı Sonuç Bildirgesi

Atatürkçü Düşünce Derneği Güney Marmara Bölge Eşgüdüm Toplantısı 19 Şubat 2017 Pazar günü Saat 14.00’da Mustafa Kemal Paşa Şubesinin ev sahipliğinde gerçekleştirildi.

Atatürkçü Düşünce Derneği Genel Sekreter Yardımcısı Lütfü Kırayoğlu ,Atatürkçü Düşünce Derneği Genel Merkez Yönetim Kurulu Üyesi Gürhan Akdoğan ve Güney Marmara Şube Başkanı ve Yönetim Kurulu Üyelerinin katılımı gerçekleşen toplantıda karşılıklı olarak önümüzdeki süreç ve Anayasa Referandumu İle ilgili görüş ve fikirlerin aktarıldığı toplantı sonuç bildirgesinin hazırlanması İle son buldu.

Atatürkçü Düşünce Derneği Mustafa Kemal Paşa Şubesine ev sahipliği için teşekkür ediyoruz.

Atatürkçü Düşünce Derneği Güney Marmara 19 Şubat 2017 Eşgüdüm Toplantısı Sonuç Bildirgesi.

Hedefte, Atatürk Cumhuriyeti kurucu ilkeler, Gazi Meclis var 

Anayasa değişikliği ile bir kişiye ülkeyi yönetsin diye ölçüsüz, denetimsiz yetki vermemiz isteniyor. Halk, haklı olarak kaygılı

Bu Anayasa değişikliği ile 140 yıllık Meclis sistemi, 97 yıllık TBMM yönetimi, 93 yıllık Cumhuriyet birikimi, 70 yıllık çok partili siyasi yaşamın birikimleri yok sayılarak, Cumhuriyet rejiminin yerine, tek kişi, tek ses, tek fikir rejimi kurulmaya çalışılmaktadır.

Ülkeyi 14 yıldır tek parti hükümetleri olarak yönetenlerin getirdiği yer belli; terör, her gün patlayan bombalar, şehitler, sokağa çıkmaktan korkan, hakkını alamayan, işsiz, yoksul insanlar, zengin-fakir uçurumu, ayrılıkçı politikalar, kısacası güvenliksiz bir ortamda, hukuki, ekonomik, siyasi krizler ve bölgemizde güvenilirliğimizin azaldığı bir noktadayız.

En çok milli birlik ve beraberliğe ihtiyacımız olduğu bir süreçte, böyle bir paketin gündeme getirilmesi toplumu bölmüştür. Kabul edilirse ülkenin de bölüneceği endişesini çok kuvvetli olarak hissettirmiştir.

Halk, egemenliğini anayasa değişikliği ile kaybetme noktasına getirilmektedir. Çünkü, Meclis’in yetkileri elinden alınmış, milletvekilleri görev yapamaz noktaya getirilmiştir. Halkın seçtiği vekillerden oluşan “hükümet” ortadan kalkmıştır.

Ülkeyi yönetenler halktan kopmuştur. Halk, sorunlarını ileteceği vekillerinin yetkisiz, etkisiz olduğunu görecek, sorunlarını çözmek için çaresiz kalınca kime derdini anlatacaktır?

OHAL amaç ve kapsamını aşan KHK uygulamaları anayasa değişikliği ile getirilmek istenen düzenin habercisidir. Milletimiz bunu görmeli. Ayrıca torba yasa tekniğiyle anayasa değiştirilmesi, herhalde dünyada ilktir ve tek başına iptal gerekçesidir. Türk Milleti’ne ait olan egemenliği, bir kişinin mutlak iradesine bırakmayı amaçlayan bu değişiklik, tarih boyunca yüksek medeniyetler yaşamış Türk Milleti’ne hakarettir. 

Cumhuriyet rejimini yaşatmak, en haklı en yaşamsal ve en çok ortaklaştığımız davamızdır. 93 yıllık birikimimiz ile önümüze sürülen halk oylaması tuzağını aşmalıyız.

Bizlere miras bırakılan Cumhuriyet rejimini, çocuklarımıza aktarabilmek, tüm yurttaşların en başta gelen görevi ve sorumluluğudur. Halk oylamasında “iş başa düşmüştür.” Halkımız kararlıdır. Bütün engellere karşın hep beraber çalışacağız ve kazanacağız.

İktidar yanlısı kimi anket firmaları, halkımızda “nasılsa evet çıkacak” algısı yaratarak, kaybedilmişlik ya da boş vermişlik duygusu ile sandığa katılımı azaltmaya çalışıyorlar. Cumhuriyet rejimini yaşatmak en haklı mücadelemizdir. Seçmeni ikna edeceğiz. Sandığa götüreceğiz ve Başaracağız. Cumhuriyet kazanacak.

Atatürkçü Düşünce Derneği Olarak diyoruz ki ; Türkiye’nin tapusunu Türk Türk milletinin Türkiye Cumhuriyeti’nin tapusunu savaş meydanlarinda bedel ödeyerek kendi kanıyla aldığını, ülke tapusunun bedelinin şehit kanıyla ödendiğini birkez daha hatırlatırız.

Saygılarımızla

İsmail Saidoğlu

Atatürkçü Düşünce Derneği Orhangazi Şubesi Yönetim Kurulu Başkanı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir