3 Mart Devrim Yasaları | Türk Milleti ,Doksan Dört yılı enkaz görenleri tarihe gömüp Cumhuriyet yolunda devam edecektir.


Atatürkçü Düşünce Derneği Orhangazi Şubesi Yönetim Kurulu Başkanı İsmail Saidoğlu, halifeliğin kaldırılması, Eğitim ve Öğretimde Birliğin sağlanması ve Şeriye ve evkaf vekaletinin kaldırılmasının 93. Yıldönümünde tüm Orhangazililere seslendi.Saidoğlu yaptığı açıklamada: Her dönem karşı devrim girişimleri olduğunu belirterek 93 yıl önce çıkarılan yasanın Türkiye Cumhuriyetine ışık tuttuğunu birkez daha vurguladı…
Saidoğlu, günümüzde Devrim Yasalarının birer birer ortadan kaldırılmaya çalışıldığını anımsatarak “3 Mart 1934 tarihi şimdiki, iktidarın ve yandaşlarının hiç anımsamayı istemedikleri hatta takvimlerinden kaldırmayı istediği bir tarih” dedi. Atatürk devrimlerini korumak için önemli bir ödevle karşı karşıya olduğumuzu belirten Saidoğlu, Eğitimde yaptığımız uyarılara “Şehir efsaneleri” türedi diyerek cevap verenlerin son günlerde eğitim kurumlarında uzun zamandır işbaşında olan irticanın, son darbesini vurmaya hazırlandığını hep birlikte görmekteyiz dedi. “İktidarın ülkeyi bölecek ve Cumhuriyeti yıkacak formülü anayasa değişikliğinde bulduğunu savunarak, “Darbe anayasası olarak niteledikleri mevcut anayasayı, sivil anayasa adıyla değiştirerek, Tek Adam Rejimii ile Cumhuriyete nihai darbeyi vurmaya amaçlıyorlar. Anayasayı değiştirebilmek için, referanduma gidiyorlar” Orhangazi Halkı iş işten geçmeden önümüzdeki süreçte gereken cevabı vermelidir. Yoksa tek ve en doğru çıkış yolumuz büyük kurtarıcı Mustafa Kemal ATATÜRK’ÜN dediği gibi;“Hayatta gerçek yol gösterici bilimdir, fendir. Bilimin ve fennin dışında yol gösterici aramak gaflettir, dalalettir, hıyanettir.”
Bundan 93 yıl önce kabul edilen öğretim birliği yasası yaşamsal önemdedir. Halifeliğin Kaldırılması, eğitim ve öğretimin birleştirilmesi yasasının kabulü ve Şeriye ve Evkaf Bakanlığının kaldırılması ve Genelkurmay Başkanlığının yeniden düzenlendiği bu yasalar Cumhuriyet Devrim’in temel ayaklarını oluşturmaktadır ve işte bu nedenle bugün Cumhuriyet Devrim’ni içlerine sindirememiş, bunu yıkmak isteyen odakların hedef tahtasındadır.

 

Sonuç olarak; Atatürk’ün kurduğu laik Türkiye Cumhuriyeti Devleti, tarihinin hiçbir döneminde görülmeyen irticai tehdit ile karşı karşıya bulunmaktadır. Bu ortamdan çıkmak için bu günkü koşullardan rahatsız olan tüm siyasi parti, Demokratik Kitle Örgütleri ve tüm vatanseverleri hiçbir ön koşul öne sürmeksizin birlikte hareket etmeye, AKP, ABD, AB, HDP ve terör örgütü PKK’nın yer aldığı şer cephesine karşı ‘Vatan, Cumhuriyet ve Emek’ cephesinde saf tutmaya çağırıyoruz.
Saidoğlu; Atatürk milliyetçiliğinin Anayasa’dan kaldırılmasını talep edenlerin gerçek amacının Cumhuriyet Devrimi ile hesaplaşma arzusu olduğunu söyleyerek, “Tüm devrim yasalarını koruma ve savunma mücadelemizi sonuna kadar sürdürmeye kararlıyız. Gün, Atatürkçülerin el ele omuz omuza verme günüdür..3 Mart 1924’ün yani Devrim yasalarının kabul edilişinin 93. yılında;Türk Devrimi’nin kaynağı Mustafa Kemal Atatürk’le arkadaşlarını, uygulayıcılarını, devrim yasalarını önerenleri içtenlikle anıyor, saygın anıları önünde eğiliyoruz. Her ne olursa olsun Tüm Yurttaşlarımızın Atatürk’ten ve onun devrimlerinden vazgeçmeleri gerçekleşmeyecektir; Çünkü Türk Halkı şunu çok iyi bilir; “Atatürk olmasaydı bugün çağdaş bir devlet olma yoluna girilemeyeceğini, laikliği, demokrasiyi, hukukun üstünlüğünü, özgürlüğü, eşitliği yaşama olanağının olmayacağını çok iyi bilirler.”
Yarınında onurlu yurttaşları olmak istiyorsak bu gün her birimiz birer Mustafa Kemal olmak zorundayız” Biz diyoruz ki: Biz Cumhuriyeti, Atatürk devrimlerini bin yıllık kararlılıkla savunacağız..
“Türk Milleti ,Doksan Dört yılı enkaz görenleri tarihe gömüp Cumhuriyet yolunda devam edecektir.Yaşasın Cumhuriyet.”
 
İsmail SAİDOĞLU

ADD Orhangazi Şubesi

Yönetim Kurulu Başkanı

 
 

İsmail Saidoğlu

Atatürkçü Düşünce Derneği Orhangazi Şubesi Yönetim Kurulu Başkanı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir