Basın AçıklamalarıHaberlerManşet

DEMOKRASİ ŞEHİTLERİMİZ UNUTULMAYACAK, UNUTTURULMAYACAKTIR.

Atatürkçü Düşünce Derneği Genel Başkanı Muammer Aksoy 31 Ocak 1990’da ve araştırmacı yazar Uğur Mumcu 24 Ocak 1993’de öldürüldü. Ülkemizdeki aydın cinayetleri bunların öncesinde başlamıştı, sonrasında da devam etti. Doğan Öz, Cavit Orhan Tütengil, Bedrettin Cömert, Abdi İpekçi, Çetin Emeç, Turan Dursun, Bahriye Üçok, Onat Kutlar, Ahmet Taner Kışlalı, Gaffar Okan, Necip Hablemitoğlu sırasıyla katledildiler.

Onlar özgürlük, bağımsızlık, insan hakları, hukukun üstünlüğü ve demokrasi mücadelesinde öldürüldüler. Onlar Kemalist, Cumhuriyetçi ve yurtseverdi. Anadolu aydınlanmasının ışığını topluma taşıyan öncülerdi. Emperyalizme karşıydılar. Tam bağımsız Türkiye’den yanaydılar.

Tam bağımsızlık deyince savundukları : “ Siyaset, maliye, iktisat, adalet, askerlik, kültür gibi her alanda tam bağımsızlık ve özgürlüktü. Bu sayılanların herhangi birinde bağımsızlıktan yoksunluk, ulusun ve ülkenin tam bağımsızlıktan yoksun olması demekti.”

Uğur Mumcu: “Ben Kemalist’im. Ben Cumhuriyetçiyim. Ben laikim. Ben antiemperyalistim. Ben Tam bağımsız Türkiye’den yanayım. Ben özgürlükçüyüm. Ben insan hakları savunucusuyum. Ben terörün karşısındayım. Ben yobazların, vurguncuların, çıkarcıların düşmanıyım. Öyleyse vurun parçalayın. Her parçamdan benim gibiler, beni aşacaklar çıkacaktır”diyordu

Muammer Aksoy ve Uğur Mumcu’lar Ahmet Taner Kışlalıllar Türkiye üzerinde oynanan oyunlara kurban gittiler ve ve Atatürkçü oldukları için öldürüldüler. Onlar Cumhuriyet düşmanları tarafından öldürüldüler. Yıllar içinde siyasal iktidarlar değişti. Ama gerçek suçlular ortaya çıkarılamadı. Yıllarca süren davalar sonunda aydın cinayetlerini işleyenler “faili meçhul” kaldılar.

Uğur Mumcu diyordu ki: “ Bir kişiye karşı yapılan haksızlık, bütün topluma karşı yapılmış bir suçtur. Bu bilinci paylaşmak ve bu sorumluluğu yerleştirmek zorundayız. Uygarca paylaşılan sorumluluk bilinci, özgürlüğün de demokrasinin de tek güvencesidir. Bu güvence sağlanmadıkça, demokrasinin temeline bir tek taş bile konmuş olamaz. Unutmayalım ki cesur bir kez, korkak bin kez ölür. Önemli olan, insanın böyle bir toplumda mezar taşı gibi suskunluk simgesi olmamasıdır.”

“Ancak laik toplumlarda demokrasi yürüyebilir”

Yaşadığımız günde ülkenin genel görünüşü hüzün, kaygı, mutsuzluk vericidir. Uzun sürmüş ve şimdilerde “Cumhur İttifakı”na dönüşmüş Siyasal İslam görüşündeki iktidarlar döneminde Laik Cumhuriyet ağır yara almıştır. Devlet içindeki “paralel” yapılanması, ordu ve Kemalist aydınlar üzerine kurgulayıp uyguladığı “kumpas”ları siyasal iktidarca göz ardı edilen bir “cemaat”, sonunda, darbe girişimine kalkışan bir terör örgütüne dönüşmüştür. Bu kalkışma önlenmiş, sonrasında FETÖ’ne karşı yurt genelinde mücadele başlatılmıştır. Ama halen örgütün siyasal ayağı ortaya çıkarılamamıştır. Bunun yanı sıra bölücü terör örgütüyle sürdürülen mücadele içte ve dışta yoğunluk kazanmış, sınır güvenliğimizi zorlamaktadır.

12 Eylül 2010 Halkoylaması ve 16 Nisan 2017 Halkoylamasıyla hazırlanan ortamda yapılan 24 Haziran 2018 seçimleri sonucunda rejim değişikliğine gidilmiştir. Parlamenter Demokratik rejimden, adına ”Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi” denilen tek adam rejimine geçilmiştir. Ama bu güne kadar olan uygulamada, sistemin anayasa ve hukuk açısından zorlandığı, geriye gidişi simgelediği ve bu yüzden yeniden Parlamenter Demokratik rejime dönüş tartışmalarını başlattığı görülmektedir.

Cumhuriyetin kuruluşundan beri iki tane düşmanı vardır. Bir cemaatler, iki toprak ağaları. Bu ağalar Atatürk zamanında batıya sürülmüş, ama ölümünden sonra hepsi geri dönmüş, ağalık düzeni yeniden kurulmuş PKK sorunu da böyle çıkmıştır

Türk Milleti, “büyük zafer ve özverilerle kurulmuş” Cumhuriyetimiz üzerindeki tehlikenin farkındadır. Kemalist Devrim temelinde, vatan ve milletin bölünmez bütünlüğü ve çağdaş bir toplum ülküsünde, demokrasi için mücadelesini kararlılıkla sürdürecektir.

Uğur Mumcu: “Unutma Bizi Ey Halkım!” diye seslenmişti. Türk halkı onu ve diğer demokrasi şehitlerimizi unutmadı. Şimdi binlerce Uğur Mumcu yurdun her yerinde demokrasi için mücadele ediyor. Demokrasi şehitlerimiz unutulmayacak, unutturulmayacaktır. Saygıyla anıyoruz.

24 Ocak 2020

İsmail SAİDOĞLU

Atatürkçü Düşünce Derneği
Orhangazi Şubesi
Yönetim Kurulu Başkanı

İsmail Saidoğlu

Atatürkçü Düşünce Derneği Orhangazi Şubesi Yönetim Kurulu Başkanı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir