Basın AçıklamalarıHaberlerManşet

Öğretmenlerimiz ; “Memleketin geleceğini yoğuran irfan ordusudur.”

Atatürkçü Düşünce Derneği Orhangazi Şubesi Başkanı İsmail SAİDOĞLU, 24 Kasım Öğretmenler Günü dolayısı ile bir mesaj yayınlayarak şu görüşlere yer verdi:

“Başöğretmen Atatürk’ün öğretmenlere verdiği kıymet hepimizin malumudur. Ulu Önder’in,” Memleketimizi, toplumumuzu gerçek hedefe, gerçek mutluluğa ulaştırmak için iki orduya ihtiyaç vardır. Biri vatanın hayatını kurtaran asker ordusu, diğeri memleketin geleceğini yoğuran irfan ordusudur. Bu iki ordunun her ikisi de kıymetlidir, yücedir.” sözleriyle övgüsüne mazhar olan öğretmenlerimiz, her zaman kalbimizin en nadide yerindedir.”

Bugün 24 Kasım Öğretmenler Günü. Hangi öğretmenin günü?
-Toplum gözünde on paralık değeri kalmamış öğretmenin mi?
-Gırtlağına kadar borca batmış öğretmenin mi?
-Geçinebilmek için ek olarak limon satan, taksi şoförlüğü… yapan öğretmenin mi?
– Elinde diploması ile yıllarca ataması yapılmayan öğretmenin mi?
– PKK tarafından kaçırılan, öldürülen öğretmenin mi?..
-Çağdaşlığa, laikliğe sırt çevirip kafasını bohçalayan öğretmenin mi?

Gün kutlama yapılacak gün değil. Gün silkinme, toparlanma, bir araya gelme günüdür. Bölünüp parçalanarak kolay lokma olma günü değildir. Sadece yutulan öğretmen olsa ne ise, yaşadığın toplum yutulmaktadır. Öğretmeni. Öğretmen olamayan, öğretmenliğini yapamayan toplumlar da kolay yutulur lokma olurlar.

Öğretmen olarak bu toplumun sorumluluğu da öğretmenlerindir.
-İnsanlarımızın gözleri kör, kulakları sağırsa sebebi öğretmendir.
-Kendisi oturacak kulübe bulamazken 1000 odalı saraylarda oturanları seçiyorsa
-Kendisi yırtık kara lastik giyerken yüz dolarlık ayakkabı giyene oy veriyorsa
-Kendisini diri diri maden ocaklarına gömüp, cenazesini çıkardığı için ak gömlekli bakanlara minnet duyuyorsa,
-Çoluğunun çocuğunun rızkı ve geleceği olan binlerce zeytinlerini, rant uğruna milyonlarca ağaçlarını kestirenleri gene başına oturtuyorsa…..suçlu sensin öğretmenim…
Halkın gözünü açmadığın gibi, kendi gözünü de kör ettin. Cumhuriyet getirileri ve devrimler bir bir elinden alınırken ayağa kalkmadın, dur demedin, dur diyenlere arkanı döndün, hatta hainlere yardım ettin öğretmenim.
Bu gün “Demir tava geldi kömür bitti. Akıl başa geldi yaş bitti” diyenlerin kulağı çınlasın. Çok üzgünüm, ama gerçekleri yaşıyoruz hep birlikte yıllardır…

Bütün olumsuzluklara rağmen öğretmenlerimiz yine de engelleri aşabilmek için büyük mücadeleler veriyor. Bu mücadele ile birlikte Öğretmenlerimiz Cumhuriyetin öğretmenleri olduğunu, Atatürk’ün bu ülkenin tarihinde gördüğü en büyük devrimci olduğunu asla unutmamalıdır. Her türlü zorluk ve engele karşı içlerinde yanan cumhuriyet ateşi ile aydınlanma meşalesini dimdik ayakta tutan, Mustafa Kemal’in “Yeni nesiller sizin eseriniz olacaktır” dediği Öğretmenlerimizin Öğretmenler Gününü kutluyor, saygıyla selamlıyoruz.

İsmail Saidoğlu
Atatürkçü Düşünce Derneği
Orhangazi Şubesi
Yönetim Kurulu Başkanı

 

İsmail Saidoğlu

Atatürkçü Düşünce Derneği Orhangazi Şubesi Yönetim Kurulu Başkanı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir