Saidoğlu “Cumhuriyet devrimlerine ilk günkü gibi sahip çıkıyoruz”

Atatürkçü Düşünce Derneği Orhangazi Şubesi Yönetim Kurulu Başkanı İsmail Saidoğlu Medeni Kanun kabul edilmesi nedeniyle yayınladığı mesajında, “Türk toplumunun çağdaş kimlik kazanabilmesi yolunda ilerici, özgürlükçü, köklü düzenlemeler yapılmıştır” diyerek, en köklü reform olarak nitelendirdiği değişiklik ile Türk kadının toplumsal yaşama etkin olarak katılması sürecini hızlandırdığını ifade etti.

Saidoğlu Açıklamasında; Kişilerin hak ve borçları, aile kurumunun işleyişi ve sona ermesi, mülkiyet ilişkileri, miras sorunları gibi konularda kadın, erkek ve çocuk haklarını gözeten Türk Medeni Kanunu; 17 Şubat 1926’da TBMM’de kabul edildi ve 4 Ekim 1926’da yürürlüğe konuldu. Bu yenilikleri gerçekleştiren başta Büyük Önderimiz Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü ve Cumhuriyetimizin kurucularını bir kez daha saygı ve minnetle anıyoruz.

Atatürk’ün ‘Devrimlerimin gözbebeği’ dediği, dinsel hukuk sisteminden, laik ve tekli hukuk düzenine geçişin temeli sayılan Medeni Yasa’nın kabul edilmesi, çağdaşlaşma sürecindeki çok önemli bir kilometre taşıdır. Medeni Yasa’yla, Türk toplumunun çağdaş kimlik kazanabilmesi yolunda ilerici, özgürlükçü, köklü düzenlemeler yapılmıştır.

Cumhuriyet’in eksenini oluşturan laik, demokratik devlet sisteminin yapılanmasını kolaylaştıran Medeni Yasa, gerçek ve tüzel kişilerin hukuk ilişkilerini düzenleyerek, farklı hukuk uygulamalarını ve ayrımcılığı kaldırmış, hukuk birliğini ve yurttaşların yasalar önünde eşitliğini sağlamıştır.

Atatürk ilke ve devrimleri, laik ve demokratik Türkiye Cumhuriyeti’nin ayakta kalmasını, gelişmesini, güçlenmesini sağlayan en önemli yapı taşlarıdır. Türk Ulusu, bu ilke ve devrimlerden güç alarak dünyayla bütünleşme çabalarını sürdürecek, onun işaret ettiği hedeflere mutlaka ulaşacaktır”

Atatürkçü Düşünce Derneği olarak hak ve yaşamlarımızı borçlu olduğumuz Cumhuriyet Devrimlerine ilk günkü gibi sahip çıktığımızı, haklarımızı yok saymak isteyen tüm sistemlere karşı mücadele etmeye devam edeceğimizi kamuoyunun bilgisine sunarız.”

İsmail Saidoğlu

Atatürkçü Düşünce Derneği Orhangazi Şubesi Yönetim Kurulu Başkanı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir