Basın AçıklamalarıHaberlerManşet

“Sevgi her engeli aşar”

 

Dünya Engelliler Günü dolaysıyla Atatürkçü Düşünce Derneği Orhangazi Şubesi Yönetim Kurulu Başkanı İsmail Saidoğlu, yazılı bir mesaj yayınlayarak bu anlamlı günleri kutladı. Saidoğlu açıklamasında “Engelli vatandaşların sadece böyle günlerde hatırlanmaması gerektiğinin altını çizmesinin ardından haklarının da yalnızca yasa çıkarıp kâğıt üzerinde savunmanın yeterli olmayacağını ifade etti.

Saidoğlu açıklamasında; “Engellilik; yalnızca engelli vatandaşlarımızı ve ailelerini değil, toplumun tüm kesimlerini yakından ilgilendiren, teşhisten iyileştirmeye, özel eğitimden rehabilitasyona, istihdamdan sosyal hizmetlere kadar bütüncül bir anlayışla ele alınması gereken toplumsal bir meseledir. Toplumun üzerine hassasiyetle gitmesi gereken sorunlarından biri olan özürlü vatandaşlarımızla ilgili topyekûn bir bilinçlenmeye ihtiyacımız vardır.

Yoksulluk sınırının 5.105,71 TL , açlık sınırının ise 1,567,45 TL olduğu bir ülkede engellilerimizin yaşam koşullarının, yoksulluklarının görmezden gelindiğini unutmamak ve onların insanlık mücadelelerine destek vermek birer vatandaş olarak hepimizin görevidir. Engellilerimiz öncelikle insanlığa yaraşır bir gelire sahip olmalı ve hükümet, yardım adı altında dağıttığı sadakaya son vererek onurlu bir toplum yaratmalıdır. Engellilerimizin görünür olmaları için ve onlara toplum içinde- sokakta, otobüste, her yerde- uygulanan ayrımcılığa son verecek ayrımcılığın önlenmesi yasası derhal hayata geçmeli ve partiler üstü bir anlayış ile ortak akılda buluşulmalıdır. Engellilerimizin en çok ihtiyacı olan medikal alanda ise hiçbir kısıtlama olmadan sağlık gereksinimlerine kavuşmaları sağlanmalı ve bu konunun önündeki her türlü yasal engel bir an önce aşılmalıdır.

Bütün bu sorunlara rağmen bize onurlu yaşam mücadelesiyle örnek olan tüm engelli vatandaşlarımızın Gününü kutluyor ve zihinlerdeki engellerin kalktığı bir toplumda hep birlikte mutluluk ve sağlıkla yaşamayı diliyorum.

İsmail Saidoğlu
Atatürkçü Düşünce Derneği
Orhangazi Şubesi
Yönetim Kurulu Başkanı

İsmail Saidoğlu

Atatürkçü Düşünce Derneği Orhangazi Şubesi Yönetim Kurulu Başkanı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir