ADD Orhangazi Şubesi, ADD İznik Şubesi Dayanışma Yemeğine katılım sağladı

Atatürkçü Düşünce Derneği Orhangazi Şubesi Yönetim Kurulu olarak ADD İznik Şubesinin yeni yerinin açılışına ve aynı Akşam düzenlenen Dayanışma Yemeğinde bir araya geldik.

2 Eylül Pazar günü ADD İznik Şubesi Atatürk Caddesi üzerindeki yeni binasına taşındı. Şube binasının açılış törenine İznik Kaymakamı Bülent Bayraktar, ADD Genel Sekreter Yardımcısı Uğur Kayaalp ,Geçen Dönem ADD GYK Üyesi Gürhan Akdoğan ve çevre ilçelerden ADD Orhangazi – Gemlik – Yenişehir – İnegöl – Kestel – Karacabey Şube Başkanları ve dernek üyeleri katıldı.

Atatürkçü Düşünceye Sahip Çıkanlar Geleceğe Sahip Çıkanlardır.

ADD İznik Şubesi Başkanı Ergün Balaban, yeni binanın açılış töreninde sözlerine “Atatürk sevdalıları hoş geldiniz” diyerek başladı. Balaban, ” Büyük bir heyecanın, büyük bir duygunun peşinden geldik buralara. Şimdi sizlerle beraber olduğumuz şu ana damgasını vuran, hepimizi bir arada tutan çağrının, o büyük davetin adıdır Atatürk. Her türlü odağın yıllardır sistemli ve inatçı çabalarıyla, her türlü yolu kullanarak, her vasıtayı deneyerek, itibarsızlaştırmaya, unutturmaya, bu günden ve tarihten izini silmeye çalıştıkları, ama bir türlü başaramadıkları kavramdır Atatürk.

Olmuyor, çünkü bu araçlar yüreklere işlemiyor. Bu sevda yüreklerden silinmiyor. İşte bunu hatırlatmak için buradayız.Yok olmayacağımızı, unutturmayacağımızı, her gün yenilenerek, çok yaşamış gövdesinin taze filizler,sürgünler biten, gün görmüş bir ağaç gibi çoğalarak, gençleşerek, sonsuza kadar yaşayacağımızı, birbirimize bakarak ve kardeşçe kucaklaşarak bir kez daha, yüksek sesle tekrarlamak için buradayız.

Kim ne derse desin, hepimiz biliyoruz ki, dünya tarihi Mustafa Kemal Atatürk anılmadan yazılamaz. Onun emperyalizme karşı Türk ulusu ile birlikte verdiği savaş, devrimler çağında bir ilktir ve bütün ezilen uluslara örnek olmuştur. Bu ulusun top yekün kalkınmasında izlediği yolun başarısı, başka milletlere ilham vermiştir. Bu nedenle Atatürk, sadece bize özgü, bizim evrensel düşüncenin de bir sembolüdür. İşte bu büyük ışığın hüzmesi de İznik’e düşmektedir.

Ulusal kurtuluş savaşında işgale karşı direnişi simgeleyen çoban ateşlerinin ilk yakıldığı yerlerden birisidir İznik. Kuva-i Milliye geleneğinden, 1920 de açılan TBMM ne yollanan ilk mebusa, milli savaşından, Ankara’da düzenli orduya geçiş yapan zabitlere, iki kez tekrarlanan işgale ve kurtuluşa adını yazdıran yerdir İznik.

Hasan Tahsinlerin, Mehmet Tevfik’lerin, Hüseyin Avni’lerin lefke kapıda süngülenerek şehit edilen İbrahim onbaşıların ve daha nice koçyiğitlerin memleketidir. Sevr antlaşması imzalandığında Ankara’ya TBMM’ ne ”tanımıyoruz sonuna kadar savaşacağız” telgırafının gönderildiği vatan parçasıdır İznik.

İşte böyle şanlı bir geleneğin iz sürücüleri olarak buradayız.

ADD İznik şubesi olarak, doğrulduk, yeniden ayağa kalktık, dimdik durup memleket ufkuna baktık. Gördüğümüz manzara daha çok çalışmak, anlatmak ve onu canlı yaşayan bir fikir akımına dönüştürmek, yani aslını olması gerekeni yaşamak ve yaşatmak görevimizi bize anımsadık. Bu derneği sadece Atatürk büstlerini ve eskiyen Türk bayraklarını yenileyen ve resmi kurumların ulusal günlerde hazırladıkları tören programlarına katılan, güdülen bir toplum olmaktan kurtarıp ulusal ve evrensel her konuda duyarlı, bilgili, katılımcı ve etkin bir yapıya dönüştürmek için kolları sıvadık. Aklı ve bilimi önceleyen, sorgulayan, şaşırtan, hatta bazen sarsan, böylesine dinamik bir düşünceyi, yani Atatürkçü düşünceyi tanımak için, öğrenmek ve öğretmek için, yaşamak için çıktık yola. Bu yürüyüşte yalnız olmadığımızın güveniyle, gücümüzün sayımızda değil, özgül ağırlığımızda olduğu bilincinin farkındalığıyla, azalmayan heyecanımızla büyük Atatürk’ün çocukları olmanın verdiği onurla buradayız” dedi.

Kaymakam Bülent Bayraktar ise konuşmasında, “Dün olduğu gibi bu günde Atatürk’ü anlamak ve anlaşılır olmasını sağlamak zorundayız. Bu vesile ile bu derneğe çok büyük bir yük düşüyor. Atatürk olgusunu bayramdan bayrama bir kutlama sebebi değil, medeniyet yolundaki çizmiş olduğu ilkelerini sahiplenmemiz gerekiyor.” diye konuştu.

Konuşmalar ardından Başkan Balaban ve Kaymakam Bayraktar ile şube başkanları açılış kurdelesini hep birlikte kestiler. Aynı günün akşamı ise Grant Nicea Otel’de dayanışma yemek düzenlendi.

Düzenlenen yemeğe yoğun bir katılım gözlenirken katılımcılar gece boyunca neşeli saatler yaşadılar.

İsmail Saidoğlu

Atatürkçü Düşünce Derneği Orhangazi Şubesi Yönetim Kurulu Başkanı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir