Basın AçıklamalarıHaberlerManşet

ADD’den Müfredata suç duyurusu

Atatürkçü Düşünce Derneği Orhangazi Şubesi Yönetim Kurulu Başkanı İsmail Saidoğlu  Milli Eğitim Bakanlığı Talim Terbiye Kurulu’nun okullarda okuttuğu müfredatın “gerici unsurlar” içerdiğini belirtti. Saidoğlu : Milli Eğitim Bakanlığı’nın (MEB) okullarda okuttuğu müfredatla ilgili Orhangazi  Adliyesi’nde suç duyurusunda bulunuldu.

Atatürkçü Düşünce Derneği Orhangazi Şubesi Yönetim Kurulu Başkanı İsmail Saidoğlu  MEB Talim Terbiye Kurulu’nun okullarda okuttuğu müfredatın “gerici unsurlar” içerdiğini belirterek, Orhangazi  Adliyesi’nde Kurul  hakkında suç duyurusunda bulundu.

Saidoğlu suç duyurusu dilekçesinde, “İlköğretim ve ortaöğretim kurumlarındaki eğitim programında bütün dersler yönünden değişiklik ortaya çıkmıştır. Uygulamaya sokulan değişiklikler, Anayasa ve yasalara açıkça aykırılık oluşturmaktadır. Bu durum, anayasaya aykırı bir eğitim ve öğretimin uygulamaya sokulması anlamını taşımaktadır. Bu açık aykırılığa rağmen değişikliğin gerçekleştirilmesi ve de uygulamaya sokulması, ‘görevde yetkiyi kötüye kullanma suçunu’ oluşturmaktadır” dedi.

Saidoğlu yaptığı açıklamada, ” Eğitim ve öğretimin, Atatürk ilke ve devrimleri ışığında, Anayasanın başlangıç bölümünde belirtilen temel ilkeler ve Cumhuriyetin nitelikleri gözetilerek gerçekleştirilmesi esastır. Uygulamaya sokulan eğitim ve öğretim programında bu kuralların hiçbir biçimde gözetilmediği ortadadır” diye belirtilerek, yeni müfredat hakkında “Genellik ve eşitlik, kişinin ve toplumun gereksinimleri, yöneltme, eğitim hakkı, fırsat eşitliği, süreklilik, Atatürk devrimleri ve ilkeleri ile Atatürk milliyetçiliğine bağlılık, demokrasi eğitim, laiklik, bilimsellik, planlılık, karma eğitim, okul ve aile işbirliği, her yerde eğitim ilkelerine de aykırıdır” görüşüne yer verdi.

İsmail Saidoğlu

Atatürkçü Düşünce Derneği Orhangazi Şubesi Yönetim Kurulu Başkanı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir