Atatürk düşmanı Mustafa Armağan’a hapis cezası

Mustafa Armağan Atatürk’e hakaretten 1 yıl 3 ay hapse çarptırıldı.

Derin Tarih Dergisi Genel Yayın Yönetmeni Mustafa Armağan, derginin mayıs sayısında yer alan yazısı nedeniyle ”Atatürk’ün hatırasına alenen hakaret” suçundan 1 yıl 3 ay hapis cezasına çarptırıldı.

İDDİANAMEDEN

Bakırköy Cumhuriyet Savcısı Ertuğrul Sarıyar tarafından hazırlanan iddianamede, sanık Mustafa Armağan’ın “Derin Tarih” isimli aylık basımı yapılan derginin genel yayın yönetmeni olduğu belirtilerek, derginin mayıs ayına ait 62. sayısının kapağında “Latife Hanım’ın 91 yıldır gizlenen mektubu”, ”Kemal Paşa çakma Napolyon’dur” başlıklarıyla Latife Hanım’ın fotoğrafının yer aldığı hatırlatılmıştı.

İddianamede, derginin 38-53 sayfalarında sanık Armağan tarafından hazırlandığı anlaşılan ”Latife Hanım konuşursa neler olur?” başlığı altında yazı dizisinin kaleme alındığı aktarılarak, dergide Cumhuriyet’in Kurucusu Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk’e hakaret içeren ifadelere yer verildiği gerekçesiyle soruşturma başlatıldığı, derginin mayıs ayı sayısının toplatılmasına, basım, yayın ve dağıtımının durdurulmasına, el konulmasına yönelik nöbetçi Bakırköy sulh ceza hakimliğince karar alındığı anlatılmıştı.

Derginin 42 ve 43. sayfalarında Latife Hanım ve Mustafa Kemal Atatürk’ün resimlerinin yan yana basılarak büyük puntolarla ”Kemal Paşa büyük asker değil” başlığı, 46 ve 48. sayfalarında da büyük puntolarla yine Büyük Önder Atatürk ile ilgili başlıklar atıldığı belirtilen iddianamede, dergide yer alan Armağan’ın yazısına dayanak yaptığı, Latife Hanım’ın Atatürk’e yazdığı iddia olunan mektupların aslının Türk Tarih Kurumu’nda bulunduğu ve içeriğinin henüz kamuoyuyla paylaşılmadığı tespitlerine yer verilmişti.

İddianamede, ”Yargıtay 4. Ceza Dairesi’nin 24 Mayıs 2006 tarihli kararında işaret olunduğu üzere, ceza hukukunda hukuka uygunluk nedenleri arasında sayılan haber verme hakkından yararlanabilmek için haberin gerçek olması, haberin bilinmesinde kamu yararı bulunması ve haberde küçültücü değer yargılarının bulunmaması gerekir. Gazetecinin bu hukuka uygunluk nedeninden yararlanabilmesi için haberi vermeden önce olayın doğru olup olmadığını araştırması gerekmektedir.” denilmişti.

Sanık Mustafa Armağan’ın 1926’da yayımlanmış yabancı bir gazeteyi ve bir yazarın kitabını referans göstererek tarihi belgeye dayanmayan adeta dedikodu şeklindeki bilgileri, okurlarını ve kamuoyunun dikkatini habere çekmek amacıyla büyük puntolarla verdiği belirtilen iddianamede, “Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu, ömrü savaş meydanlarında geçmiş, tüm dünyanın tartışmasız kabul ettiği bir asker ve devlet adamı olan Mustafa Kemal Atatürk’ü itibarsızlaştırmaya yönelik suç kastı ile haberin yapıldığı anlaşılmıştır.” değerlendirmesinde bulunulmuştu.

İddianamede, sanık Mustafa Armağan’ın “Atatürk’ün hatırasına alenen hakaret” suçundan 1 yıl 6 aydan 4 yıl 6 aya kadar hapisle cezalandırılması istenmişti.

—————————————————————————————————–

Atatürkçü Düşünce Derneği Orhangazi Şubesi olarak : 

Cumhuriyetimizin kurucusu büyük Atatürk’e ve onun İlkeleri’ne yönelmiş haksız ve hukuka aykırı saldırılara karşı etkin bir biçimde mücadele etmek tüm yurttaşların ortak görevidir.

 

O’nun eseri olan ve Türk Devrimi adı verilen tarihsel olay, büyük müncinin önderliğinde, ulusça başarılan bir kurtuluşlar dizisi olup Atatürk kişiliği, devrimleri ile bir bütün haline gelmiştir

Bu nedenlerledir ki, Atatürk, Cumhuriyet Türkiyesi’nin bir simgesidir ve bunun içindi ki,Atatürk’e yöneltilen saldırılar dolaylı olarak Cumhuriyet Türkiye’sine ve onun temel ilkelerine yöneliktir. Türk devleti’nin kurucusunu yakışıksız kötülemelere karşı koruyan normatif düzenlemelerin, esasında himaye ettiği şey,Cumhuriyet Türkiyesi’dir.

Atatürk’ümüze ve cumhuriyetimizin temel değerlerine yönelmiş her türlü saldırının hesabını kanun önünde sormaya, bu saldırılara karşı sorumluluk bilinci içinde, etkin bir biçimde mücadele vereceğimizi, hukuksal ve kurumsal gerekleri eksiksiz yerine getireceğimizi eylem sahiplerinin ve yüce Türk Milleti’nin dikkatine sunuyoruz.

Kamuoyuna saygıyla duyururuz.

 

İsmail Saidoğlu

Atatürkçü Düşünce Derneği Orhangazi Şubesi Yönetim Kurulu Başkanı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir