Çanakkale Savaşları’nın dönüm noktası olan son süngü ; “Anafartalar Zafer’inin 105.Yılı“

Anafartalar Zaferi’nin 105. yılı dolayısıyla Atatürkçü Düşünce Derneği Orhangazi Şubesi Yönetim Kurulu Başkanı İsmail Saidoğlu bir açıklama yayınladı. Saidoğlu yaptığı açıklama da ; Her anı zafer ve kahramanlıklarla dolu, her karış toprağı şehit kanıyla sulanmış bu vatan parçasında milletin onurlu var olma mücadelesini vererek yazdığı “Çanakkale Destanı’nın müstesna bir sayfasının, Anafartalar Zaferi’nin 105.yılının kutlandığını söyledi.

Saidoğlu, 10 Ağustos 1915 sabahının ilk ışıklarıyla Çanakkale Savaşları’nın dönüm noktası olan son süngü savaşının başladığını hatırlattı.

Anafartalar Grup Komutanı Kurmay Albay Mustafa Kemal ve askerlerinin bu savaştaki başarılarına değinen Saidoğlu, “Bir İngiliz resmi tarihçisi, Büyük Önder Atatürk’ün askeri dehasını ve Çanakkale Savaşları’na olan etkisini, ‘Tarihte tek bir tümen komutanının üç ayrı olayda tatbik ettiği işlemlerin bir muharebenin gelişiminde böyle büyük bir etki yarattığı ve hatta tüm bir seferi ve milletin kaderini etkilediği çok nadirdir’ sözüyle ifade etmiştir” diye konuştu.

Saidoğlu Açıklamasında , Birinci Dünya Savaşı’nın başlamasıyla, Osmanlı İmparatorluğunun kalbi İstanbul’u ele geçirip teslim aldıktan sonra Küçük Asya’dan kovmak, buna paralel olarak Rusya’ya destek olmak maksadıyla oluşturulan İtilaf donanmasının, 18 Mart 1915’te Çanakkale Boğazı’nı geçerek, İstanbul’a varma teşebbüsünde bulunduğunu söyledi.

İtilaf donanmasının ağır bir yenilgi alarak geri çekilmek zorunda kaldığını dile getiren Saidoğlu, şöyle konuştu:

”Deniz harekatındaki bu başarısızlıklarını gidermek ve donanmalarının boğazdan geçişini kolaylaştırmak amacıyla 25 Nisan 1915 tarihinde kara harekatını başlattılar. 9 Ağustosta İngiliz birlikleri, Conkbayırı’nda, karadan ve denizden yoğun bir topçu ateşine girişmişlerdir. Anafartalar Grup Komutanı Albay Mustafa Kemal, 10 Ağustosta yaptırmayı düşündüğü taarruzu idare etmek üzere Conkbayırı’na geldi.

Tüm gece planları tamamlayan Mustafa Kemal, düşmanın bulunduğu hatta şiddetli ve seri bir baskınla mağlup edilemeyeceğine kanaat ederek, bunun için çok kuvvetten ziyade dikkatli ve fedakarane bir sevk ve idarenin maksadı karşılayacağına hükmetmişti.

10 Ağustos sabahının ilk ışıklarıyla beraber, Çanakkale Savaşı’nın dönüm noktası, tarihteki son büyük süngü savaşı başladı. Düşman silahını kullanmaya vakit dahi bulamadı. Boğaz boğaza kahramanca mücadele neticesinde, ilk hatta bulunan düşman çoğunlukla imha edildi.”

Saidoğlu, bu muharebeyi uzaktan dürbünüyle izleyen İngiliz Başkomutan Hamilton’un, Türkleri kovandan çıkan arı sürüsüne benzetip, ”İngilizler için, bu derece ümitsizce ve kan dökücü olan muharebenin açıklaması, asla kağıda yazılamaz” diyerek, 10 Ağustos günü, Türk kuvvetlerinin gösterdiği muhteşem cesareti ve üstün başarıyı itiraf ettiğini belirtti.

ANAFARTALAR ZAFERİ

Çanakkale Savaşları’nda, müttefik birlikler hem Seddülbahir hem de Arıburnu’nda başarılı olamayınca Çanakkale Boğazı’nı geriden sarkarak ele geçirmek amacıyla harekete geçti. Bu arada General Hamilton, Türk ordusunun gerilerine sarkmak ve çember içine alıp yok etmek için Büyük ve Küçük Kemikli burunları arasında yer alan Suvla sahillerine çıkıp Anafartalar’da üçüncü bir cephe açmaya karar verdi.

Hedefleri, Conkbayırı ve Kocaçimentepe’yi ele geçirmek ve buradan ilerleyerek Çanakkale Boğazı’na inip buraya hakim olmaktı. Bu amaçla 9’uncu İngiliz Kolordusu, 6-7 Ağustos 1915 gecesi karanlıktan yararlanarak bölgeye çıkarıldı.

Kurmay Albay Mustafa Kemal, 8 Ağustos 1915’te saat 21.45’te Anafartalar Grup Komutanlığına atandı ve 9 Ağustos sabahı 12’nci Tümene, 9’uncu İngiliz Kolordusuna, 7’nci Tümene de Anzak Kolordusuna saldırma emrini verdi. Onun emriyle başlatılan süngü hücumunda düşman siperlerinde bastırıldı ve ağır kayıplar verdirilerek geri püskürtüldü.

Anafartalar Grup Komutanı Mustafa Kemal öncülüğündeki Türk askerleri, 9-10 Ağustos 1915’te Anafartalar’da önemli bir zafer kazandı.

Saidoğlu ; ”Çanakkale Savaşları’nın unutulmaz Kahramanı Anafartalar Grup Komutanı Mustafa Kemal’in başarısı, ileride başlayacak Ulusal Kurtuluş Savaşımızın kaynağı olmuştur” dedi.

Türkiye, uğrunda binlerce şehit verilerek kazanılan vatan topraklarına sonsuza kadar sahip çıkacak, birlik ve dirlik içerisinde, çağdaş uygarlığın güçlü ortağı olma çabalarını kesintisiz biçimde sürdürecektir.

Ulusumuzun bağımsızlıklık ve özgürlüğü söz konusu olduğunda neler yapabileceğini gösteren Anafartalar Zaferi’nin 105.
yıldönümünü kutluyor, Anafartalar Kahramanı, Büyük Komutan Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü ve Çanakkale Savaşları’nın tüm Kahramanlarını bir kez daha saygı, gönül borcu ve rahmetle anıyoruz.”

İsmail Saidoğlu

Atatürkçü Düşünce Derneği Orhangazi Şubesi Yönetim Kurulu Başkanı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir