Basın AçıklamalarıHaberlerManşet

Cumhuriyet kadınları olarak Hayatın her anında mücadelemiz devam edecektir.

 

Atatürkçü Düşünce Derneği (ADD) Orhangazi Şubesi Yönetim Kurulu üyesi Nilay Özlük, 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar günü nedeniyle yaptığı basın açıklamasında 8 Mart Dünya’da kadınların yürüttüğü özgürleşme mücadelesinin kutlandığı ve kadınların güncel taleplerini ifade ettikleri gün olarak önem taşır. Günün anlam ve önemi ile ilgili olarak açıklama yapan Özlük: Kadın sorunları farklılaşmış gibi gözükse de temelindeki çarpıklığı giderememiş ve bu çarpıklık üzerine hayatını yönlendirmek zorunda kalmıştır. dedi

Kırsal yasam ve kent yaşamında yoksullaşan toplumdan yola çıkarsak vasıfsız, eğitimsiz genç kadın emeğinin sömürüldüğünü görmekteyiz. Dünyada kadın hakları, her şeyden önce insan hakları olarak ele alınmalıdır. İnsan Hakları Evrensel Bildirgesi’nin ilk maddesi “tüm insanların özgür, onur ve haklar bakımından eşitliğini” ikinci maddesi de cinsiyet ayırımına karşı önlem alınması gerektiğini vurgular.’

Bizler Atatürk’ün ilerici adımlarıyla Cumhuriyet kadınları olarak bütün özgür irade ile hareket etme olgumuzu su an gelişmiş dediğimiz ülkelerden önce elde ettik. Fransa ve İtalya’da kadınlara 1946’da, İsviçre’de ise 1971’de seçme ve seçilme hakkı tanımıştır. Atatürk‘ün girişimiyle kadınların iktisadi ve siyasal yaşama katılmaları yönünde bir dizi değişiklik yapılarak, 1930‘da belediye seçimlerinde seçme, 1933‘te çıkarılan Köy Kanunu’yla muhtar seçme ve köy heyetine seçilme, 5 Aralık 1934‘te Anayasa‘da yapılan bir değişiklikle de milletvekili seçme ve seçilme hakları tanınmıştır.

Atatürk’ün 1923 yılında söylediği şu sözler, O’nun Türk kadını hakkındaki kanısının ne derece gerçekçi olduğunu ortaya çıkarır: “Bizim sosyal toplumumuzun başarısızlığının yegâne sebebi, kadınlarımıza karşı gösterdiğimiz ilgisizlikten ileri gelmektedir. Yaşamak demek faaliyet demektir. Bundan dolayı bir sosyal toplumun bir organı faaliyette bulunurken, diğer bir organı işlemezse o sosyal toplum felçlidir.”M.Kemal ATATÜRK

Ortadoğu’da ki enerji kaynakları üzerinde hâkimiyet kurmaya amaçlayan güçler, çıkarları uğruna, yine kadınları taciz ve tecavüz ile manevi değerleri yıkılmış, kişiliği parçalanmış şekilde geride bırakarak bu toplumların kadın direnişini engelleyerek sindirmeye çalışmakta, bu toplumları felce uğratmaktadır. Günümüzde özgürlükler adı altında bizi çevrelemiş olan, fakat daralan bir çemberin tam ortasındayız. Bizler toplumda; iş hayatımızda her zaman zorluklarla karsılaştık. Toplum bilincimizi felce uğratmak isteyen bir düşünceye karşı savaşımızı hep verdik. Maalesef görünen ve görünmeyen kadın emeğinin aile olgusuyla kullanılmasına da izin verdik. Çeyiz parası biriktirme, aile bütçesine katkıda bulunma söylemleri ile kadınların geçici işlerde düşük ücretlerle çalışmaya yönelmesini de engelleyemedik.

Bunu engelleyebilmek için Atatürk’ün Türk kadınına olan güvenine sahip çıkmamız ve gücümüzün eksilmediğini hala ayakta olduğumuzu göstermek için bireysel kimliğimizi yitirmememiz gerekmektedir. Toplumsal ilerlemenin yolu kadındır. Feodal ilişkilerin çözülmesi kadının değişmesine ve ilerlemesine bağlıdır.Kadın bunu başardıkça gelecek nesiller aydınlık içinde büyüyecek, kadın köreltildikçe gelecek nesillerde körelecektir.Peki bizler geleceğimizi karartmak isteyenlere karşı Atatürk’ten aldığımız aydınlık meşalesini ileriye götürebilmek için Karsılaştığımız bütün zorluklara, olumsuzluklara, yıldırmalara rağmen, hayatımıza yapılan en haksız müdahalelere rağmen bilgimizle, zekâmızla, yönetim gücümüzle yolumuzda ilerlemeye devam edeceğiz.

Kadın mücadelesi önümüzü kesmek isteyenlerin değişmesinin de yoludur. Bizler Atatürk İlke ve Devrimlerine inanmış Cumhuriyet Kadınları olarak haklarımızı ve toplumdaki görevlerimiz konusunda cesaretimizi hiçbir zaman kaybetmeyeceğiz. Manevi değerlerimize sahip çıkacak ,aşağılanma ve teslim alınmaya direneceğiz.

“Bizi biz yapma yolunda yüreklerindeki sevgi ve şefkati karşılıksız veren fedakâr kadınlarımızın “Dünya Emekçi Kadınlar Günü” Kutlu olsun”

Nilay ÖZLÜK

ADD Orhangazi Şubesi

Yönetim Kurulu Üyesi

 
 

İsmail Saidoğlu

Atatürkçü Düşünce Derneği Orhangazi Şubesi Yönetim Kurulu Başkanı

One thought on “Cumhuriyet kadınları olarak Hayatın her anında mücadelemiz devam edecektir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir