‘Geçilemeyen Çanakkale’ Fotoğraf Sergisi Açıldı!

‘Geçilemeyen Çanakkale’ Fotoğraf Sergisi Açıldı! 


Çanakkale Deniz Zaferi’nin 102. yıl dönümü dolayısıyla “Geçilemeyen Çanakkale” konulu fotoğraf sergisi İskenderun Deniz Müzesinde vatandaşların beğenisine sunuldu.İskenderun’da uzun yıllar gazetecilik yapan Nevzat Kurt’un çalışmalarıyla oluşturulan İMEAK Deniz Ticaret Odası İskenderun Şubesi tarafından desteklenen Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün ve cephedeki askerlerinden oluşan sergisi açıldı.

İskenderun Deniz Müzesindeki serginin açılışına, İskenderun Kaymakamı H. Hasan Özyiğit, 39. Mekanize Piyade Tugay Komutanı Tuğgeneral T. Erkan Olgay, Deniz Üs Komutanı Kurmay Albay Aykan Tekin, İMEAK Deniz Ticaret Odası İskenderun Şubesi yönetim kurulu başkanı Bülent Kavsak ve kalabalık davetli topluluğu katıldı.

Gazeteci Nevzat Kurt “1915’te Çanakkale’de tarihimizin onurlu sayfalarından biri yazılmış, dünya; Türk’ün kahramanlığına, cesaretine ve onurlu direnişine tanıklık etmiş, teknik ve sayısal üstünlüğün savaşı kazanmak için tek başına yeterli olmadığını yaşayarak anlamıştır. Çanakkale Savaşı, yüzyılın en büyük savaşlarından biri olup zannedildiği gibi sıradan bir savaş değildir. Çanakkale, öyle bir mücadeledir ki, asırlardır yorgun düşmüş bir milletin, milli mücadelesinin önemli bir safhasını teşkil etmiş, Gelibolu’da Atatürk’ü milletin geleceğe ait vazgeçilmez önderi yapmıştır. Özetle Çanakkale Türk Ulusu için bir onur ve gurur abidesidir. Türk halkının çok sayıda şehit vermesine karşın, Çanakkale’de gösterdiği üstün başarı, ulus olma bilincinin de tohumlarını atmıştır. Yurt içinden ve dışından farklı bölgelerden gelen insanlar, Çanakkale’de ortak bir ülküyle hareket etmiş, atalarımızın emaneti kutsal yurt toprakları uğruna seve seve şehit ve gazi olmuşlardır. Ulu Önder Atatürk ve silah arkadaşlarını, gözlerini kırpmadan asil kanlarını akıtan kahraman şehitlerimizi ve gazilerimizi rahmet, minnet, saygı ve gönül borcuyla anıyoruz. Özellikle öğrencilerin ve tüm herkesin mutlaka gezmeleri gereken bu sergi olduğunu düşünüyorum. Çanakkale Zaferinin kazanımı, ülkenin nasıl zorluklarla bu günlere geldiğini daha iyi anlayacaklarına inanıyorum” dedi.Nevzat Kurt ayrıca, İMEAK Deniz Ticaret Odası İskenderun Şubesi yönetim kurulu başkanı Bülent Kavsak ve yönetim kuruluna desteklerinden dolayı, salonlarını sergisine açan İskenderun Deniz Müzesi yetkililerine teşekkür etti.”Geçilemeyen Çanakkale-1915″ Fotoğraf Sergisi 31 Mart 2017 günü saat 17.00’a kadar ücretsiz olarak halkın ziyaretine açık olacaktır.

İsmail Saidoğlu

Atatürkçü Düşünce Derneği Orhangazi Şubesi Yönetim Kurulu Başkanı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir