Basın Açıklamaları

“Işığından Korkulduğu için Katledildi”

 

hablemitoğlu

 “Işığından Korkulduğu için Katledildi”

Atatürkçü Düşünce Derneği Orhangazi şubesi Yönetim Kurulu Başkanı İsmail Saidoğlu,  Atatürkçü Bilim adamı Doç.Dr.Necip Hablemitoğlu’nun öldürülüşünün 13.yıldönümü dolayısıyla bir açıklamada bulundu. “Gerçek hedef aydın, bilim insanı ve yurtseverlerimizin bedensel varlıkları ve kimlikleri kadar, Türkiye Cumhuriyeti`nin yarınlarıdır” Hablemitoğlu’nun “toplumu aydınlattığı, Atatürk’ün izinden gittiği, çağdaşlığın, uygarlığın penceresi olduğu ve ışığından korkulduğu için katledildiğini söyleyen Saidoğlu, Türk halkı, Uğur Mumcu, Muammer Aksoy, A.Taner Kışlalı, Bahriye Üçok gibi birçok yiğit ve yurtsever evladının acısını unutmamıştır. Bu nedenle
toplumsal yaşamından tamamen kaldırıp attığı ve karanlık düşüncelerin senaryosu olan bu ve benzeri filmi izlemek İstememektedir,”. 13 yıl sonra Savcılık tarafından yeniden raftan indirilen dosya ile çözüme ne kadar ulaşılacağı manidardır diyen Saidoğlu, konuya ilişkin görüşlerini şu ifadelerle aktardı:

“Bugün ülkemizde yaşadığımız süreç düşünüldüğünde, onun niçin öldürüldüğünü bir kez daha anlıyoruz”

 “Atatürkçü bilim adamı Dr. Necip Hablemitoğlu, 18 Aralık 2002 tarihinde Türkiye düşmanı, emperyalizmin maşası, kişi veya kişilerce haince katledildi. Atatürk Cumhuriyeti’nin devrimci öğretmen ve subayı Kubilay ile başlayan Hablemitoğlu`na uzanan cinayetlerin ortak hedefi; laik, demokratik, Türkiye Cumhuriyetinin tam bağımsız, aydınlık yarınlarını kurma savaşımında öncülük görevi üstlenen ve üstlenebilecek aydın, bilim adamlarını susturmak, bu amaçla ortaya çıkacaklara da gözdağı vererek sindirmektir. Bu nedenle “Gerçek hedef aydın, bilim insanı ve yurtseverlerimizin bedensel varlıkları ve kimlikleri kadar, Türkiye Cumhuriyeti`nin yarınlarıdır.”

Türk ulusu, Türkiye Cumhuriyeti, Atatürk’ ün mirası ile hesaplaşmanın zamanın geldiğini düşünen Damat Ferit‘in günümüzdeki mirasçıları, Kuvayı Milliye düşmanı Kuvayı İnzibatiye artıkları O’nun yokluğunda ulus devlete daha rahat saldırabilmektedirler. Yakın bir zaman dizgesinde katledilen Uğur Mumcu, Prof. Dr. Muammer Aksoy, Prof. Dr. Ahmet Taner Kışlalı, Doç. Dr. Bahriye Üçok, Dr. Necip Hablemitoğlu gibi bilim insanı seçkin aydınların ortak özelliklerine dikkat edilmelidir: Atatürk’le, laik, çağdaş, demokratik rejimle, kısacası Türkiye Cumhuriyeti ile özdeşleşmiş kişiliklerdir. Atatürk’ ün tanımıyla Cumhuriyet’ in soylu koruyucularıdır. Hablemitoğlu ve benzer menfur cinayetleri planlayan, örgütleyen, perde arkasında karanlıkta kalmış kişi veya kişiler deşifre edilip yargı önüne çıkarılmadığı sürece dün Hablemitoğlu’nu katledenlerin yarın bir başka Türk aydınını katledeceği bir gerçektir.

Türkiye’nin aydınlık, ulusalcı ve devrimci insanları güçlerini birleştirip, tek yumruk oldukları zaman, failleri bulunamayan cinayetler son bulacak, özlediğimiz demokrasiye kavuşacak, gerçek anlamda laik ve sosyal bir hukuk devleti olarak, hak ettiğimiz çağdaşlaşmaya ulaşacağız. Bu belirsizlik ortamında, Türkiye‘nin tüm Kemalist güçleri bir araya gelerek işbirliği yapmak zorundadırlar. Unutmayalım ki bu güzel ülkemiz, 90 yıl sonra, yine Sevr dayatmasıyla karşı karşıyadır. Hablemitoğlu’nu unutmadık, unutmayacağız, hepimiz Atatürk’ün manevi mirasçısı olarak O’nun ilke ve devrimlerinin ışığı altında vatanımıza, cumhuriyetimize ve insanımıza sahip çıkacağız, tıpkı Hablemitoğlu gibi:“..Türkiye Cumhuriyeti’nin üniter ve laik yapısına göz diken tüm unsurlara karşı bunca zahmete ve mihnete değer mi, diyorsanız, Atatürk’ün manevi mirasçısı olarak evet değer, diyorum. ÇÜNKÜ TÜRKÜM VE BAŞKA TÜRKİYE YOK!

Aramızdan ayrılışının 13. yılında Doç.Dr.Necip Hablemitoğlu’nun bağımsız, laik, demokratik cumhuriyet ve ulus devlet mücadelesi bizlere ışık tutacaktır. Atatürkçü Düşünce Derneği Orhangazi şubesi olarak Saygı ve özlemle anıyoruz. Işıklar içinde yatsın.”

İsmail SAİDOĞLU

ADD Orhangazi Şubesi

Yönetim Kurulu Başkanı

 

 

 

İsmail Saidoğlu

Atatürkçü Düşünce Derneği Orhangazi Şubesi Yönetim Kurulu Başkanı