Basın Açıklamaları

“Kara zihniyet karşısında kararlı duruşumuz  onurlu bir şekilde sürecektir”

Kubilay015

Atatürkçü Düşünce Derneği Orhangazi şubesi Yönetim Kurulu Başkanı İsmail Saidoğlu, 85 yıl önce bugün vahşice katledilen Cumhuriyet öğretmeni Yedek Subay Mustafa Fehmi Kubilay´ın şehit edilişinin yıldönümü nedeniyle basın açıklaması yaptı. Saidoğlu açıklamasında ; “Menemen’i anlamak ve diğer Menemenleri kavramak, Cumhuriyet ile yaşamak isteyen, geleceğini Cumhuriyet’te gören her Atatürkçü için kaçınılmaz bir zorunluluktur. dedi.

Kubilay olayının, Türkiye Cumhuriyeti’nin yürümekte olduğu çağdaş ve aydınlık yolundan alıkoymayı düşünen kara zihniyet karşısında kararlı duruşun en onurlu göstergelerinden biri olduğunu belirten İsmail Saidoğlu, şöyle konuştu: Cumhuriyetin laik düzeninin tasfiyesini hedefleyen yobazların, ‘Biz şeriat ordusuyuz, bize Cumhuriyetin kurşunları işlemez’ diyerek ayaklanan lideri Derviş Mehmet tarafından, emperyalizmin oyunlarıyla dini de amaçlarına alet ederek cami avlusunda Kubilay’ın 23 Aralık 1930’da boynu kesilerek şehit edilmiştir.’Elbette ayaklanma hemen bastırılmış ve olayın sorumluları, mahkemelerce hak ettikleri cezalara çarptırılmışlardır. Ne var ki Kubilay olayının izleri toplumsal belleğimizden hiç silinmemiştir. ”Kubilay olayı, Cumhuriyete karşı örgütlü, planlı, gerici bir ayaklanmadır. Şeriat özlemi duyanların, yaşanan vahşeti hafife almak için ileri sürdükleri gibi, olay sadece birkaç meczubun işi değildir. Menemen’de aydın bir öğretmen, yiğit bir asteğmen şehit edilmiştir. Ancak asıl olay, laik Cumhuriyete yönelmiş bir suikasttır. Burada yaşananlar, dinin siyasete alet edildiğinde neler olduğunu, neler olabileceğini gösteren ibret verici tarihi bir örnek, alınması gereken anlamlı bir derstir.” diyen Saidoğlu, sözlerine şöyle devam etti:

”Kurulduğu günden beri irticai kesimlerin saldırılarına sürekli hedef olmasına rağmen, bulunduğu çok zor coğrafyada 95 yıldan beri laik, demokratik, sosyal bir hukuk devleti olarak var oluş mücadelesi veren Türkiye Cumhuriyeti ; Cumhuriyet’in genç kuşak Atatürkçüleri ; Laik ve Demokratik Cumhuriyetimizin yaşatılması ve korunmasındaki sorumluluğumuzun bilinciyle iyi eğitilmiş, çağdaş ve yetkin kadrosuyla Atatürkçü düşünce sisteminin ışığında, yüce Türk milletinden aldığı güç ile laik Türkiye Cumhuriyeti’nin ulus ve üniter devlet yapısından asla taviz vermeden, onu çağın gerisine götürmeye sinsice davrananlardan ve karanlık odaklara karşı korumaya ve kollamaya aynı kararlılıkla devam edecektir.” Onlar rahat uyusunlar. Onların bize emaneti olan Cumhuriyeti ve Atatürk devrimlerini kimse yıkamaz. Çünkü Kubilay gibi, içinde milyonlarca ferdi bulunan bir Cumhuriyet gençliği vardır.”

Değerli Orhangazililer

Menemen’i anlamak ve diğer Menemenleri kavramak, Cumhuriyet ile yaşamak isteyen, geleceğini Cumhuriyet’te gören her Atatürkçü için kaçınılmaz bir zorunluluktur. Atatürkçü Düşünce Derneği, ‘Kubilay’ın ve diğer şehit ve gazilerimizin temiz kanlarıyla yaşama gücünü kuvvetlendiren Cumhuriyet’imizi bu nitelikleriyle yaşama geçirmek için var gücüyle çalışmaktadır, çalışmaya da devam edecektir. Devrim Şehidimiz Kubilay’la birlikte tüm Kurtuluş Savaşı şehitlerimizi, Cumhuriyeti korumak ve kollamak için canlarını hiçe sayarak sonsuzluğa göçenleri saygı ve özlemle anıyoruz…

İsmail SAİDOĞLU

ADD Orhangazi Şubesi

Yönetim Kurulu Başkanı

İsmail Saidoğlu

Atatürkçü Düşünce Derneği Orhangazi Şubesi Yönetim Kurulu Başkanı