Basın AçıklamalarıHaberlerManşet

Saidoğlu’ndan Atatürk’e hakaret eden Fatih Tezcan hakkında suç duyurusu

Atatürk’e yaptığı hakaretler dolayısıyla tepki yağan yazar Fatih Tezcan hakkında Atatürkçü Düşünce Derneği Orhangazi Şubesi Yönetim Kurulu Başkanı İsmail Saidoğlu suç duyurusunda bulundu. Saidoğlu, Orhangazi Cumhuriyet Başsavcılığı’na başvurarak 5816 sayılı kanuna muhalefetten kamu davası açılmasını talep etti.

Tezcan, son olarak sosyal medya hesabı üzerinden yaptığı bir paylaşımla Çin’deki koronavirüs salgını nedeniyle Türkiye’ye getirilen vatandaşların “İlk işimiz Anıtkabir’e gitmek” şeklindeki açıklamalarını hedef aldı. İrticacı provokatörün “Virüsün büyüğü Anıtkabir’de” şeklindeki ifadelerine Saidoğlu tepki gösterdi.

“Çin’den gelen Türkler temiz çıkmışlar ve ilk işleri Anıtkabir’e gitmekmiş. Şahsen enfekte olmamalarına sevindim. Diğer yandan, herkes şükretmek için kendi dininin tanrısına, mabedine gider, bizi ilgilendirmez. “Virüsün büyüğü Anıtkabir’de!” demek, gereksiz tahrik. Geçmiş olsun.”

Yıllarca terör örgütü liderinin propagandasını yapan Fatih Tezcan, Büyük Atatürk’e hakaretlerine bir yenisini daha ekledi. İktidara yakın sözde gazetecinin infial uyandıracak açıklamalarına hükumet ve yargı organları ise sessiz kalmaya devam ediyor.diyen Saidoğlu; Tezcan hakkında geçmişte attığı tweetler nedeniyle 5816 sayılı Atatürk Aleyhine İşlenen Suçlar Hakkında Kanun’a aykırılık iddiasıyla bir çok soruşturma başlatıldığını yine aynı gerekçelerle suçun tekrarının işlendiğini görmekteyiz.

Her türlü saldırının hesabını kanun önünde sormaya devam edeceğiz.

Cumhuriyetimizin kurucusu Atatürk’e yönelik gittikçe yoğunlaşan, planlı saldırılar bulunduğumuz dönemde ahlaksız ve pervasız davranışlara dönüşmüştür. Atatürk’ü anlamak, Atatürkçü düşünceyi canlı tutmanın ilk basamağı; Atatürk’ü tamamlamak ise Atatürkçü eylemi gerçekleştirmenin ilk koşuludur. Düşünce ve eylem bütünlüğü içinde ele alınıp değerlendirilmedikçe, Atatürk’ün yüklendiği misyon, ulusal ve evrensel tarih sahnesindeki yeri belirlenemez.

O’nun eseri olan ve Türk Devrimi adı verilen tarihsel olay, büyük müncinin önderliğinde, ulusça başarılan bir kurtuluşlar dizisi olup Atatürk kişiliği, devrimleri ile bir bütün haline gelmiştir. Bu nedenlerledir ki, Atatürk, Cumhuriyet Türkiye’sinin bir simgesidir ve bunun içindi ki, Atatürk’e yöneltilen saldırılar dolaylı olarak Cumhuriyet Türkiye’sine ve onun temel ilkelerine yöneliktir. Türk devleti’nin kurucusunu yakışıksız kötülemelere karşı koruyan normatif düzenlemelerin, esasında himaye ettiği şey, Cumhuriyet Türkiye’sidir.

Biz Atatürkçü Düşünce Derneği üyeleri olarak, toplumsal sorumluluğumuz gereği, Atatürk’ümüze ve cumhuriyetimizin temel değerlerine yönelmiş her türlü saldırının hesabını kanun önünde sormaya, bu saldırılara karşı sorumluluk bilinci içinde, etkin bir biçimde mücadele vereceğimizi, hukuksal ve kurumsal gerekleri eksiksiz yerine getireceğimizi eylem sahiplerinin ve yüce Türk Milleti’nin dikkatine sunuyoruz.

İsmail Saidoğlu

Atatürkçü Düşünce Derneği Orhangazi Şubesi Yönetim Kurulu Başkanı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir