Basın AçıklamalarıDuyurularHaberlerManşet

Sivas Kongresi’nin 98. Yıldönümü

 

Atatürkçü Düşünce Derneği Orhangazi Şubesi Yönetim Kurulu Başkanı İsmail Saidoğlu, Sivas Kongresinin 98. Yıldönümü vesilesi ile bir basın açıklaması yayınladı.Saidoğlu açıklamasında şunları kaydetti:”Bugün, aradan geçen tam 98 seneye rağmen, Sivas Kongresi`nin o günlerde yarattığı tam bağımsızlık coşkusunu bir kez daha ve aynı heyecanla yaşıyoruz “Ülkemizin bir yangın yeri haline döndüğü bu günlerde “Yeniden Kuvayı Milliye” anlayışı ile tam bağımsız Türkiye’den yana olduğunu söyleyen tüm zinde güçlerin bir arada olması, omuz omuza vermesi tarihi bir görev durumuna gelmiştir.” dedi.

4 Eylül 1919 da imza altına alınan Sivas Kongresi ve kongre kararlarından günümüz için çıkaracağımız ders, yeniden emperyalist işgalle karşı karşıya kaldığımız bu günlerde, etnik, mezhepsel ve gurupsal çıkarları önceleyerek kurtuluş yolları aramak yerine yeniden “milli birliğimizi” sağlayıp emperyalizme karşı bütün gücümüzü seferber etmenin zorunluluğu olmalıdır. Her geçen gün işsizlik, açlık, yoksulluk kıskacında kıvranan milletimizin yeniden özgürlüğüne kavuşması, Sivas Kongresinden çıkaracağı derslere ve bu derslerin önüne koyduğu ödevi eksiksiz yerine getirmesine bağlıdır.Tüm yurtsever aydınların geçmişe dönüp bakmaları kurtuluş ve kuruluşun nasıl sağlandığını yeniden hatırlamaları, yeniden kurtuluş için fırsat yaratmada yol gösterici olacaktır. Yurtsever devrimci ilerici güçlerin birliğini sağlamayı esas almadan, Bağımsızlıkçı, Cumhuriyetçi ve toplumsal eşitlikçi bir program etrafında anti emperyalist mücadeleye yönelmeden, sadece iktidar ve iktidar alternatifi ile yetinmek, umutları bir dalgada yok olacak kuma yazmaktan öte bir anlamı olmayacaktır.

Sivas Kongresi dün olduğu gibi bu günde ulusumuza doğru olan yolu ve yöntemi göstermektedir. Farkına varmak ve gerekeni yapmak yeterli olacaktır. Samsun’dan başlayan  Erzurum ve Sivas kongreleri ile şekillenen bağımsızlık mücadelesinin aziz kahramanları olan başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere silah arkadaşlarını, vatan uğruna canlarını feda eden tüm şehit ve gazilerimizi, rahmet, saygı ve şükranla anıyoruz”

İsmail SAİDOĞLU

ADD Orhangazi Şubesi

Yönetim Kurulu Başkanı

 

 

 

 

İsmail Saidoğlu

Atatürkçü Düşünce Derneği Orhangazi Şubesi Yönetim Kurulu Başkanı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir