Manşet

Yüzyılların başrol oyuncusu “TÜRK KADINI” 


Atatürkçü Düşünce Derneği Orhangazi Şubesi 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü nedeni ile basın açıklaması yaparak “Toplumda kadına verilen değeri ve son yıllarda Kadına karşı artan Aile içi şiddet ve yaptırımların artığını belirti.” Atatürkçü Düşünce Derneği Orhangazi Şubesi Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Aylin Sakin yaptığı açıklamada ;Erkeklerin güç savaşında bir orduyu tek başına karşısına alabilecek güçte bir asker olarak da görebileceğimiz kadın, en zarif haliyle sanatın içinde hayata dokunabilmektedir.

Kadın olmak çok olmaktır. 
Karsılaştığımız bütün zorluklarla, olumsuzluklarla, hayatımıza yapılan en haksız müdahalelerle yılmak yerine bunlarla güçlenen kadın toplumdaki yerini belirlemiştir. Bilgi, zekâ ve yönetim gücümüzle yolumuzda ki ilerlemeyi durdurmak isteyenlere karşı her zaman bir adım önde olduğumuzu belirtmek isteriz.
“Günlerden 8 Mart, yıl 1857, yer Amerika New York kenti. Bir dokuma fabrikasında emeğinin karşılığını alamayan 40000 işçi kadının, emeğini sömüren zihniyete karşı verdiği mücadeledir. Bir başkaldırıdır, hak arayıştır, ışıktır.
İnsan haklarının temelinde var olan sosyal, siyasi, ekonomik özgürlükleri elde edebilmek için çıkan yangında bu kadınlar hayatlarını kaybetmişlerdir. Bu acı olay sonucunda 1910 tarihinde 2. Enternasyonale bağlı kadınlar toplantısında alınan kararla Dünya Emekçi Kadınlar Günü olarak kabul edilmiştir. Mustafa Kemal Kurtuluş Savaşında cephede ve cephe gerisinde, meydanlarda canına can katarak çalışan Elifleri, Üsteğmen Kara Fatmaları, Satı Kadınları, Halide Edip Adıvarları, Üsteğmen Sabiha Gökçen gibi tüm kadınlar için “Dünyada hiçbir milletin kadını, ben Anadolu Kadınından fazla çalıştım, milletimi kurtuluşa ve zafere götürmek de Anadolu Kadını kadar emek verdim diyemez.” Aynı zamanda 1926’da Türk Medeni Kanunu ve 1934 Seçme ve Seçilme Hakkı ile hukuken güçlendirmiştir.
Ne yazık ki bugün kız çocuklarının okutulmaması kadın ve çocukların düşük ücret ile çalıştırılması, yaşama hakkının eşi ve akrabaları tarafından elinden alınması. Aile içi şiddetin her geçen gün artması, Okulda öğrenci yetiştiren, hastanede hayat kurtaran; inşaat sahalarında en zarif binaları inşa eden; lokantada servis yapan; belinde silahı, üzerinde üniforması canımızı koruyan; hapishane kapısında sevdiğinin yolunu bekleyen , bıçaklanan, öldürülen; elinde süpürge yolları süpüren; fabrikada, dükkanda alınteri döken; çocuk büyütürken evini geçindiren; çalışıp özgür olmasından korkanlarca iş bulma hakkı elinden alınan; ne yaparsa yalnız kadına özgü güzellikle yapan tüm emekçi kadınların DÜNYA EMEKÇİ KADINLAR günü kutlu olsun. Atatürkçü Düşünce Derneği olarak bundan sonra da kadınlarımız için mücadele etmeye, halkımızı bilinçlendirmeye, kadına karşı şiddetin ve ayrımcılığın karşısında olmaya devam edeceğimizi ve Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün açtığı yolda ve onun izinde gururla yürüyeceğimizi bir kez daha duyuruyoruz.

 

Aylin SAKİN

ADD Orhangazi Şubesi

Yönetim Kurulu Bşk. Yardımcısı

İsmail Saidoğlu

Atatürkçü Düşünce Derneği Orhangazi Şubesi Yönetim Kurulu Başkanı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir